Bezpieczeństwo nowego programu ministerialnego – o programie Twój e-PIT

Od tego roku w życie weszły nowe przepisy podatkowe. Jednak nie była to jedyna zmiana, jaką rząd wraz z Ministerstwem […]

Od tego roku w życie weszły nowe przepisy podatkowe. Jednak nie była to jedyna zmiana, jaką rząd wraz z Ministerstwem Finansów przygotowali dla płatników. Skoro bowiem już nawet 69% podatników (jak wynika z badań KPMG dostępnych pod tym adresem) chce rozliczać się przez Internet, bo dzieje się to szybko i łatwiej, to nie da się ukryć, że wprowadzenie programu Twój e-PIT było dobrym posunięciem. Jednak z czasem pojawiły się problemy…

Jak działa program Twój e-PIT?

Ideą działania tego programu był fakt, że większość rozliczeń PIT przez Internet odbywała się przez specjalistyczne programy. Stały się one kompatybilne z systemem ministerialnym, dzięki czemu szybko i bez przeszkód importują dane z systemów komputerowych Ministerstwa Finansów. Program jednak ma także za zadanie rozliczyć każdego, kto tego nie zrobi samodzielnie. Oczywiście, zgodność danych czy wszelkie kwestie obowiązków płatników są nadal obowiązujące, a i warto przypomnieć, że ten rodzaj e-deklaracji odnosi się tylko do rozliczeń: PIT-37 oraz PIT-38.

Problemy z działaniem systemu

Jednak już pierwszego dnia od uruchomienia systemu – 15 lutego tego roku – pojawiły się kłopoty i wiele osób miało trudności z dotarciem do samego programu. Ponieważ problemy się powtarzały, zaczęły pojawiać się głosy, że dane, które są tam gromadzone, znalazły się w stanie zagrożenia. Coraz więcej osób zaczęło wątpić w rzetelność i uczciwość danego systemu, choć samo Ministerstwo Finansów szybko zdementowało te informacje i wskazało, że problemy nie mają żadnego przełożenia na ostateczny kształt rozliczenia PIT online oraz na bezpieczeństwo samych danych.

Udostępnianie danych osobowych

Na tym jednak nie koniec problemów. Okazało się, że pojawiają się głosy donoszące o niewłaściwym wykorzystaniu danych przez system. Jak się okazało, program mógł udostępniać dane określane jako tajemnice skarbowe osobom nieuprawnionym. Ciekawski pracodawca mógł z łatwością zweryfikować, czy jego pracownik nie otrzymuje dochodu z innego źródła. Ministerstwo zmieniło sposób korzystania z ich e-PIT-ów i wprowadziło dodatkowe dane weryfikacyjne – kwotę nadpłaconego podatku z 2017 roku.

Korzystanie z programów online

Szybko zareagowało na to także poprzez opublikowanie wyjaśnienia:

„Należy też podkreślić, że proces zarządzania bezpieczeństwem informacji w systemie oraz redukcji ryzyk, które wiążą się z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych oraz kontroli zgodności tych systemów z odpowiednimi normami i politykami bezpieczeństwa jest realizowany na bieżąco. Tym samym system jest na bieżąco monitorowany pod kątem konieczności podejmowania działań, które mogłyby dotyczyć naruszeń związanych z usługą Twój e-PIT”

Dla całkowitej pewności, zawsze można korzystać z programu PIT online, który szybko zaimportuje dane z serwisów ministerialnych, a uchroni przed niewłaściwymi działaniami, także w trakcie wykonywania rozliczenia PIT w programie. Jest to proste i szybkie, dostępne dla każdego.