Bezpieczeństwo w przypadku deklaracji internetowych

W czasach, kiedy wiele kwestii, w tym finansowych, jest załatwianych za pośrednictwem internetu należy stać na straży swojego bezpieczeństwa oraz […]

W czasach, kiedy wiele kwestii, w tym finansowych, jest załatwianych za pośrednictwem internetu należy stać na straży swojego bezpieczeństwa oraz prywatności. Dlatego w tym celu dobrze znać zabezpieczenia, jakich stosuje Urząd Skarbowy, aby chronić newralgiczne dane podatników.[1]

Jakie deklaracje można rozliczyć przez internet?

Obecnie deklaracje, które mogą być rozliczone drogą online to:

 • PIT-36 – to deklaracja, która składają właściciele działalności gospodarczej, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową.
 • PIT-36L – jest przeznaczona dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie podatku liniowego.
 • PIT-37 – deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców oraz innych podatników rozliczających się na zasadach skali podatkowej.
 • PIT-38 – inwestorzy rozliczający się z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz ich pochodnych.
 • PIT-39 – dotyczy osób, które zbyły nieruchomość. Należy wykazać przychód uzyskany z samego zbycia nieruchomości oraz praw do niej przypisanych.

Jakie są zabezpieczenia?

Powyższe dokumenty są chronione na podstawie określonych informacji, które są wymagane przez Urząd Skarbowy. Są to:

 • numer NIP,
 • imię,
 • nazwisko,
 • numer PESEL,
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu

Uwaga na oszustów

Ministerstwo Finansów już wielokrotnie ostrzegało przed stronami, które do złudzenia przypominają usługi danej firmy. W ten sposób wzbudza się w podatnikach zaufanie od strony wizualnej – skoro strona wygląda tak samo, to musi być na pewno usługa tej firmy. Państwo przez cały czas walczy z oszustami, jednak warto zachować przede wszystkim ostrożność i zachowawczość z własnej strony. Warto zapoznać się dokładnie z profilem firmy oraz witryny internetowej, przez którą podatnik planuje rozliczyć PIT.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

W przypadku korzystania z internetu w domu warto zainteresować się bezpieczeństwem, za które nie odpowiada Urząd Skarbowy, lecz po części sam podatnik. Warto, aby źródło internetu, było odpowiednio zabezpieczone. W ten sposób unikniesz wycieku cennych danych w niepowołane ręce. Internet daje wiele możliwości dla innowacyjnych rozwiązań finansowych, jednak jest również miejscem, w którym bardzo łatwo o atak oraz kradzież. W tym celu warto zapoznać się z kwestiami bezpieczeństwa swoje połączenia internetowego. Wtedy można z pełnym spokojem zająć się rozliczaniem PIT-u.

Internet pozwala, co roku, na rozliczenie deklaracji podatkowych milionów Polaków. Jednak nie zawsze jest to takie łatwe. Wygoda jest bardzo ważna w codziennym życiu. Warto mieć na uwadze także bezpieczeństwo oraz prywatność swoich danych osobowych oraz finansowych. W tym celu należy dokładnie zainteresować się przede wszystkim stronami za pośrednictwem, których rozliczasz swoje deklaracje podatkowe. Dobrze mieć na uwadze swój router oraz połącznie internetowe w swoim domu, ponieważ tam też może czaić się wiele niespodzianek.

[1] https://www.pit.pl/pit-online/, dostęp: 27.10.2019r.