Carpooling bez PIT

Żyjemy w czasach, kiedy wygoda jest jedną z kluczowych wartości dla większości osób. Carpooling jest obecny w polskich realiach już […]

Żyjemy w czasach, kiedy wygoda jest jedną z kluczowych wartości dla większości osób. Carpooling jest obecny w polskich realiach już od długiego czasu. Warto mieć na uwadze, że rozliczanie carpoolingu jest przewidziane w PIT. Dlatego, jeśli zajmujesz się świadczeniem tego typu usług, warto pamiętać, aby odpowiednio rozliczyć przychody uzyskane z tego tytułu. [1]

Czym jest carpooling?

Jest to usługa, która polega na udostępnianiu innym osobom wolnego miejsca w samochodzie osobowym. Celem tej usługi jest oczywiście odbycie wspólnej podróży do określonego celu, który jest zgodny z tym pokonywanym przez kierowcę. Oczywiście cała usługa odbywa się za opłatą, na którą umawiają się dwie strony.

 

W jaki sposób rozwija się carpooling?

Dochodzi do tego poprzez:

  • Serwisy internetowe, które są przeznaczone do użytkowników grupowych dojazdów.
  • Przy wykorzystaniu aplikacji mobilnych (Android, iOS).
  • Tablice ogłoszeń w przestrzeni miejskiej.
  • Serwisy społecznościowe.
  • Portale z ogłoszeniami.
  • Fora z dyskusjami na ten temat.

 Carpooling źródłem kontrowersji

Usługa udostępniania miejsca pasażerom jest bardzo popularna. W mediach mówi się na jej temat coraz więcej. Ze swoim zainteresowaniem w tym aspekcie nie kryje się również Urząd Skarbowy, dla którego jest to kolejna szansa na zdobycie pieniędzy. Wiele osób traktuje to bardziej jako możliwość dorobienia aniżeli zarobienia, jednak fiskus nie wyklucza ani jednej, ani drugiej możliwości.

Rozliczać PIT za carpooling?

Carpooling jest bardzo często szansą na zwrot za benzynę. Wiele osób nie prowadzi działalności gospodarczej, jednak pokonuje codziennie wiele kilometrów. Carpooling w takiej sytuacji jest możliwością na wykorzystanie wolnych miejsc w samochodzie, a co za tym idzie zaoszczędzenie na samej podróży. Aplikacje zrzeszające kierowców i zainteresowanych podróżników bardzo często wyliczają koszty transportu tylko i wyłącznie w oparciu o zużycie paliwa. Dlatego w tym przypadku kierowca nie uzyskuje z tego tytułu żadnych dochodów, ponieważ przychody nie przekraczają poniesionych kosztów. Dlatego osoba, która odbywa prywatne podróże i przy okazji zabiera pasażerów w celu zredukowania kosztów przejazdu, nie jest zobowiązana do tego, aby rozliczać się z tego z Urzędem Skarbowym.

Kiedy podwożenie jest działalnością gospodarczą?

Podwożenie kogokolwiek do pracy staje się działalnością gospodarczą wtedy, kiedy prowadzona jest w celu zarobkowym. To oznacza, że musi być ukierunkowana na otrzymywanie za usługę środków, które przewyższają ponoszone koszty. Jeśli rekompensata za podwożenie jest tylko i wyłącznie na poziomie równym kosztom, wówczas nie można wymagać od kierowcy rozliczania takiej usługi z Urzędem Skarbowym.

Transport od zawsze jest i będzie jeszcze na pewno przez długi czas istotną gałęzią gospodarki. Jednak nie wszystko, co kojarzy się z transportem należy rozumieć jako działalność gospodarczą, która musi być rozliczona z Urzędem Skarbowym. Dlatego nie należy obawiać się fiskusa w tym zakresie i na spokojnie podwozić swoich przyjaciół do pracy. Na pewno nie grozi Tobie z tego tytułu kontrola skarbowa.

[1] https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/zwolnienia/3108759,Carpooling-bez-PIT-Czy-trzeba-ewidencjonowac-przychody-i-koszty.html, dostęp: 24.11.2019r.