Chcesz uzyskać zwrot nadpłaty podatku szybko? Znajdź miejsce i sposób!

Coraz więcej osób korzysta z deklaracji internetowych. Według badań, robi to już ponad 60% Polaków. Jednak nie chodzi tu tylko […]

Coraz więcej osób korzysta z deklaracji internetowych. Według badań, robi to już ponad 60% Polaków. Jednak nie chodzi tu tylko i wyłącznie o to, czy jest to wygodniejsze i szybsze niż w przypadku druków standardowych. Chodzi przede wszystkim o szybki zwrot nadpłaty podatku. Czy inne warunki także mają znaczenie i wpływ na to, że dany płatnik swoje pieniądze otrzymuje szybciej? Sprawdź i korzystaj!

Średni czas oczekiwania na zwrot e-deklaracji a data jej złożenia

Według portalu podatki.gov.pl oraz zapowiedzi Ministerstwa Finansów, zwrot nadpłaty podatku powinien trafić do podatnika w przeciągu 90 dni. Jeśli jednak płatnik zdecyduje się na rozliczenie przez Internet, może liczyć na dwukrotne skrócenie terminu. Tyle w teorii. A jak wygląda ta kwestia w praktyce?

Okazuje się, ze data złożenia deklaracji ma niebagatelny wpływ na szybkość, z jaką nadpłacone środki wracają na konto. Jak pokazują badania, miesiąc deklaracji to inny czas oczekiwania na zwrot:

  • Styczeń – 23 dni,
  • Luty – 26 dni,
  • Marzec – 41 dni,
  • Kwiecień – 52 dni.

Im szybciej złożona e-deklaracja, tym szybciej pieniądze znajdują drogę do konta. Warto jednak zaznaczyć, że zwrot z e-PIT-a był w granicach normy w przypadku trzech miesięcy. Na pieniądze z deklaracji z kwietnia należy czekać ponad 45, przewidzianych ustawą, dni.

Miejsce złożenia a szybkość zwrotu nadpłaty podatku

Skoro wiesz już, że szybkość, z jaką złożysz podanie ma wpływ na to, kiedy otrzymasz pieniądze, to warto się zastanowić, czy wpływ na ostateczne rozstrzygnięcia ma także miejsce, a więc konkretny urząd i konkretne województwo.

W przypadku jednostek terytorialnych, których na terenie Polski jest 16, różnice są zaskakujące. Zdecydowane zwycięstwo, według tych samych badań, odniosło województwo świętokrzyskie. Tam na zwrot podatku z deklaracji PIT-ów należało średnio poczekać 28 dni. Na podium uplasowały się także opolskie (35 dni) oraz podkarpackie (37 dni). Na drugim biegunie znalazły się województwa pomorskie i mazowieckie z wynikiem 48 dni.

Co innego jednak, jeśli chodzi o miasta. Wśród największych bezkonkurencyjna przy zwrocie nadpłaty podatku z rozliczenia PIT okazała się Bydgoszcz z wynikiem 44 dni. Drugie miejsce zajął Lublin i Poznań (45 dni), a trzecie Kraków, Łódź i Szczecin (46 dni).  Widać zatem wyraźnie, że miejsce rozliczenia podatku ma kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o jego zwrot.

Rodzaj rozliczenia PIT a zwrot

Ostatni aspekt, na który warto zwrócić uwagę to konkretne typy PIT-ów. Wśród nich możemy wymienić:

  • PIT-37 – zwrot nadpłaty podatku średnio w ciągu 43 dni,
  • PIT-39 – zwrot nadpłaty podatku średnio w przeciągu 47 dni,
  • PIT-36 – zwrot kwoty nadpłaconej z podatku w ciągu 48 dni,
  • PIT-38 – zwrot podatku nadpłaconego w przeciągu 51 dni.

Z badań wynika więc, że opłaca się rozliczać przez Internet i szukać miejsc, które zrobią to najszybciej, a przede wszystkim rozliczać PIT-37 w małych miastach i w styczniu oraz lutym.