Co warto wiedzieć o uldze na samochód?

Posiadanie samochodu jest bardzo istotna kwestią. Dla wielu osób to główny środek lokomocji zwłaszcza na obszarach, gdzie brakuje komunikacji miejskiej […]

Posiadanie samochodu jest bardzo istotna kwestią. Dla wielu osób to główny środek lokomocji zwłaszcza na obszarach, gdzie brakuje komunikacji miejskiej lub kolei. Tym bardziej istotny staje się samochód, kiedy za jego pośrednictwem możesz dojechać tam, gdzie możliwe jest wykonanie określonego zabiegu leczniczo – rehabilitacyjnego. Z tego tytułu podczas rozliczania PIT-u możesz liczyć w takich sytuacjach na ulgę, która pozwoli zmniejszyć należny podatek dla urzędu skarbowego lub przyczynić się do jeszcze większej nadpłaty – to z kolei prowadzi do większego zwrotu dla Ciebie.[1]

Normowanie

Ulga na samochód jest regulowana przez art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W razie potrzeby to właśnie tam należy szukać wszystkich potrzebnych informacji. Znajdziesz tam oczywiście wszystkie inne ulgi, z których można skorzystać podczas rozliczania PIT-U.

Kto może skorzystać z ulgi?

Kwota związana z odliczeniem przewozu związanego z transportowaniem na niezbędne zabiegi leczniczo – rehabilitacyjne, nie może przekraczać 2280 zł. Takie uprawnienie posiada:

  • Osoba niepełnosprawna, która legitymuje się I lub II grupą inwalidzką,
  • Osoba, która ma na swoim utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których wiek nie przekroczył 16 roku życia.

W obu powyższych przypadkach należy być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego.

Kto nie może skorzystać z ulgi?

Jest kilka wytycznych, które dysklasyfikują z możliwości skorzystania z ulgi na samochód podczas rozliczania swojego PIT-u:

  • Użytkowany samochód nie jest osobowy,
  • Posiadany samochód jest objęty innym prawem posiadania niż tytuł własności np. Umowa użyczenia lub najmu,
  • Posiadacz nie ma orzeczenia, które kwalifikuje go do I lub II grupy inwalidztwa,
  • Właścicielem jest osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, która nie ukończyła 16 roku życia,
  • Właściciel nie korzysta z zabiegów leczniczo – rehabilitacyjnych, a korzysta z wizyt lekarskich, które prowadzą przede wszystkim do kontrolowania stanu zdrowia.

Obowiązek wyjaśniania US

W przypadku korzystania z ulg podczas rozliczania PIT-u, można spotkać się z sytuacją, kiedy dochodzi do sprawdzenia ze strony urzędu skarbowego. W celu zabezpieczenia nie należy posiadać jedynie formalnej legitymacji, która świadczy o stopniu niepełnosprawności. Powinieneś posiadać również stosowne dowody, które będą w stanie uprawdopodobnić Twój wydatek. Podczas weryfikacji zeznania podatkowego urząd skarbowy może wymagać okazania dowodu zlecenia oraz odbycia wymaganych zabiegów leczniczo – rehabilitacyjnych.

Rozliczanie PIT-u jest obowiązkiem każdego podatnika. Jednak bardzo często można na tym skorzystać i otrzymać nadpłacony podatek, który bardzo często powstaje na skutek wykorzystanych ulg – w tym właśnie tej na samochód. W przypadku konieczności dojeżdżania na badania, wówczas możesz wiele zyskać, co jest zapewne bardzo istotne dla Twojego budżetu, ponieważ zabiegi z reguły potrafią kosztować niemało. Jednak nie należy przesadnie wykorzystywać możliwości, jakie niosą ze sobą ulgi podatkowe, ponieważ mogą one być zweryfikowane przez urząd skarbowy.

[1] https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit/ulgi-odliczenia/268656,Jakie-sa-zasady-odliczenia-wydatkow-na-samochod-w-uldze-rehabilitacyjnej.html, dostęp: 27.08.2019r.