Co zrobić, jeśli spóźniono się z PIT-em?

Wiele osób nie ma problemu z dotrzymywaniem terminów. Z reguły wynika to z faktu, że podatnik po prostu o tym […]

Wiele osób nie ma problemu z dotrzymywaniem terminów. Z reguły wynika to z faktu, że podatnik po prostu o tym zapomniał, czyli nie miał niczego złego w swojej intencji. Jednak spóźnione rozliczenie swojego podatku dochodowego jest jednoznaczne dla Urzędu Skarbowego. Nie mniej jednak należy niezwłocznie rozłożyć PIT i wysłać do fiskusa. Przy obecnych możliwościach możesz to zrobić sam, ponieważ formularz wyślesz przez strony internetowe.10

Złożenie czynnego żalu

Czynny żal może zostać złożony na piśmie. Istnieje również możliwość przesłania go do Urzędu Skarbowego listem poleconym lub osobiście w okienku urzędnika. Można również wyrazić czynny żal ustnie i zostanie to wówczas wpisane do protokołu. Jednak niezależnie od tego w jaki sposób dochodzi do składania czynnego żalu musi podać tak zwane “istotne czynności czynu zabronionego”. Na czym dokładnie polega czynny żal? Należy ujawnić wówczas wszystkie powody oraz okoliczności, które sprawiły, że termin złożenia deklaracji podatkowej nie został dotrzymany. Po wniesieniu takich wyjaśnień w przypadku niewielkich przewinień zapewne będzie to wystarczające, aby wyjść z nieciekawej sytuacji z Urzędem Skarbowym.

Czy czynny żal może być nieskuteczny?

Może dojść również do takich sytuacji, kiedy czynny żal nie jest skuteczny. Co do zasady wyrażenie czynnego żalu nie jest w stanie uchronić podatnika przed poniesieniem kary, jeśli nie zostanie on złożony w odpowiednim czasie, czyli:

  • Przed tym jak organ ściągania otrzyma wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego przez wskazanego podatnika,
  • Przed rozpoczęciem przez organ ściągania określonej czynności służbowej przykładowo przeszukania – lub innych czynności ze strony organu w celu udowodnienia wykroczenia skarbowego.

Kiedy mowa o wykroczeniu, a kiedy o przestępstwie?

W tej sytuacji najważniejsze jest wysokość przychodu, który nie został rozliczony. Wykroczenie jest do momentu, kiedy kwota podatku nie przekroczy pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę. Jednak, jeśli granica ta zostanie przekroczona, wówczas dojedzie przestępstwa skarbowego. Różnica pomiędzy wykroczeniem i przestępstwem polega między innymi na tym, że karę w przypadku tego pierwszego wymierza Urząd Skarbowy, jednak w drugiej sytuacji sprawa trafi do sądu, który wymierzy wysokość kary.

Rozliczenie PIT-u nie jest niczym trudnym. Dawniej korzystano z usług osób, które za odpowiednią kwotę zajmowały się rozliczeniem deklaracji PIT. Teraz ta praca jest wykonywana przez program, który prowadzi podatników za rękę i pokazuje, co i w jakiej wysokości należy uwzględnić w danej komórce. Nie potrzeba do tego obszernej znajomości podatków i regulacji. Warto się pilnować z terminami, ponieważ kara może być wysoka. W przypadku wykroczenia sprawą zajmie się Urząd Skarbowy – są to lżejsze przypadki – jednak dla kwot podatku przekraczających pięciokrotność najniższego wynagrodzenia sprawa zostanie skierowana do sądu, a co za tym idzie można spodziewać się znacznie surowszej kary.