Czy coroczne wypełnianie zeznania podatkowego może być stresujące?

Rozliczanie się z fiskusem należy do tego rodzaju obowiązków, które podejmować trzeba, a niektóre podejmuje się z przyjemnością. Przede wszystkim […]

Rozliczanie się z fiskusem należy do tego rodzaju obowiązków, które podejmować trzeba, a niektóre podejmuje się z przyjemnością. Przede wszystkim zaś coroczne zeznanie zawsze gromadziło wiele nerwów i stresu, i w efekcie sprawiało, że okres do 30 kwietnia był okresem katorgi. Jak jest dziś i czy w zeszłym roku Polacy mniej się stresowali, wypełniając zeznania PIT?

Czy rozliczenia PIT Cię stresują?

Na początek warto przyjrzeć się wynikom badań, jakie przeprowadzono w ramach raportu firmy KPMG pt. Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2018. Przebadano w nich tych, którzy składali tradycyjne druki PIT oraz tych, którzy zdecydowali się na skorzystanie z programu PIT online czy ministerialnej platformy Twój e-PIT. Wyniki są dość pozytywne.

Według 43% Polaków rozliczenia przez internet czy tradycyjne są zupełnie niestresujące. 41% określa je jako raczej niestresujące, co daje nam doskonały wynik ogólny. Dla 11% było raczej stresująco, dla 3% bardzo stresujące oraz dla 2% było trudno powiedzieć.[1]

Jak czytamy we wspomnianym raporcie „ponad 60% Polaków ocenia obowiązek wypełnienia formularza PIT jako bardzo lub raczej łatwe zadanie. Jeszcze więcej respondentów (84% wskazań) deklaruje, że coroczne rozliczenie z urzędem skarbowym nie jest źródłem stresu. Jedynie co dziesiąta osoba mająca obowiązek składania zeznania podatkowego przyznaje, że jest to raczej stresujące doświadczenie”.[2]

Bez stresu, ale wolno? Nasze pity

Czy to oznacza, że już całkowicie opanowujemy proces wypełniania pitów i nie będziemy potrzebować pomocy innych? I tak, i nie. Wciąż ponad połowa osób korzysta z pomocy w jakiejkolwiek formie przy wypełnianiu e-deklaracji czy standardowego druku. Jednak zaczyna zajmować nam to coraz mniej czasu. Znów oddajmy głos specjalistom z KPMG.

„Dla zdecydowanej większości podatników wypełnienie formularza PIT nie jest czasochłonnym obowiązkiem. 63% rozliczających się z urzędem skarbowym samodzielnie lub z częściową pomocą innych deklaruje, że rozliczenie podatkowe PIT nie zajmuje im więcej niż 30 minut. Kolejne 24% podatników wypełnia zeznanie PIT nie dłużej niż w ciągu godziny”.[3]

Warto tu dodać, że wypełnianie deklaracji PIT 36 czy PIT 37 jest dla 19% Polaków czasochłonne. 2% robi to ponad 5 godzin i tyle samo między 2 a 5 godzin. 9% zajmuje to od jednej do dwóch godzin.

Kiedy rozliczać PIT?

Warto wiedzieć, że na stres składa się nie tylko samo składanie wniosku i martwienie się o poprawność wypełnionych druków, ale także czas składania. Jeśli zajmiemy się tym w czasie i nie będziemy musieli robić tego na gwałt, na szybko, wówczas poziom stresu zdecydowanie spada i wypełnienie e-deklaracji jest banalnie proste. Już z resztą program ministerialny zmienił podejście Polaków do tego zagadnienia. A zmiany będą szły jeszcze dalej.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 25.06.2019r.

[2] Idem.

[3] Idem.