Czy czynsz z dzierżawy stanowi podstawę do znalezienia się jako dochód w pitach?

Dzierżawa jako instytucja powstała w celu umożliwienia korzystania z danej rzeczy, nieruchomości, praw majątkowych czy pieniędzy za odpowiednią opłatą. Najczęściej […]
Dzierżawa jako instytucja powstała w celu umożliwienia korzystania z danej rzeczy, nieruchomości, praw majątkowych czy pieniędzy za odpowiednią opłatą. Najczęściej kojarzy się jednak z gruntami rolnymi i dzierżawą ich lub nawet całego gospodarstwa. Czy zatem osoba pobierająca czynsz z tytułu dzierżawy powinna dochód z niego zaliczać na poczet podatku dochodowego?
Czym jest dzierżawa w kontekście dochodu przy rozliczeniach PIT?
Dzierżawa, a właściwie jej definicja, wskazana jest w artykule 693, paragrafie 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z zapisami tam zawartymi jest to umowa, na mocy której dzierżawca decyduje się oddać we władanie dzierżawiącego daną ruchomość lub nieruchomość wraz z korzyściami płynącymi z jej eksploatacji w zamian za ustalony z góry czynsz dzierżawy.
Rozliczając się z fiskusem, korzystając z programu PIT przez internet czy wypełniając druki PIT, należy pamiętać o charakterze dzierżawy. Jej przedmiotem może być:
- prawo majątkowe,
- firma,
- przedsiębiorstwo,
- nieruchomość,
- dobro ruchome.
Jednak warto pamiętać, że przedmiot dzierżawy musi być na tyle samodzielny, by móc przynosić korzyści.
Czynsz z dzierżawy a pity
Nie ma tutaj żadnych wątpliwości, że czynsz z dzierżawy powinien znaleźć się w e-deklaracji czy standardowym formularzu.
Jak podaje poradnikprzedsiebiorcy.pl: „Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT źródłami przychodu są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Z powyższego przepisu wynika, że co do zasady dzierżawa stanowi źródło przychodów, a zatem istnieje konieczność rozliczenia uzyskanego przychodu, a tym samym złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej”.[1]
Zatem w tym wypadku należałoby wybrać odpowiednie formularze i rozliczyć się z dochodu z dzierżawy tak, jak w innych przypadkach.
Działalność rolnicza a przychód z dzierżawy
Jednak jak się okazuje, przepisy stanowią wykluczenia ze stosowania ustawy w kontekście konkretnych rozwiązań. W tym wypadku mowa oczywiście o prowadzeniu działalności rolniczej. Wówczas e-PIT nie musi zawierać informacji o dochodzie z tytułu dzierżawy, gdyż dzierżawa rolnicza nie podlega przepisom ogólnym dotyczącym dzierżawy i podatku z czynszu z jej tytułu.
Jeśli więc korzystasz z programu PIT online przy rozliczeniach PIT, to możesz mieć świadomość, że nie zawsze będzie potrzeba dokumentowania i płacenia podatku od dochodu z dzierżawy. Wystarczy wiedzieć, czy Twoja dzierżawa ma charakter dzierżawy rolniczej, a wówczas możesz uniknąć płacenia podatku.
[1] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czynsz-z-dzierzawy-czy-podlega-opodatkowaniu-podatkiem-dochodowym, dostęp: 27.06.2019r.