Czy usługi hostingowe to koszty uzyskania przychodu? Jak je rozliczyć?

W dzisiejszym świecie biznesu coraz częściej kluczową rolę marketingową odgrywa internet. Promocja firmy przez sieć, między innymi przez stronę internetową, […]

W dzisiejszym świecie biznesu coraz częściej kluczową rolę marketingową odgrywa internet. Promocja firmy przez sieć, między innymi przez stronę internetową, to klasyczne działanie przyczyniające się do wzrostu odbiorców. Co więcej, jest wiele firm, które funkcjonują tylko w przestrzeni sieci internetowej. Wówczas, ale nie tylko wtedy, potrzebują usługi hostingowej. Tylko w jaki sposób rozliczyć ją w kontekście PIT-u?

Czym jest hosting?

Zanim o podatkach, warto dowiedzieć się, jakie dokładnie warunki obejmuje korzystanie z hostingu. Funkcjonowanie strony internetowej to nie tylko bowiem wykupienie domeny oraz przygotowanie treści. To także jej spakowanie w jedno miejsce. Jeśli pozostanie ona na komputerze firmy, wówczas po jego wyłączeniu strona nie będzie działała. W tym celu postały usługi hostingowe. Mają one na celu przechowywanie danych strony czy firmy na dysku serwera zewnętrznego, działającego przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. To sprawia, że ze strony klienci mogą korzystać przez całą dobę. Takie usługi jednak kosztują i mogą być dla działalności gospodarczej ważnym elementem rozliczenia PIT.

Czy usługi hostingowe to KUP w pitach?

Z definicji usług hostingowych wynika zatem, że przyczyniają się one walnie do zwiększenia przychodu. Są więc – w tym aspekcie – kosztami jego uzyskania. Rozliczając PIT przez internet czy korzystając z tradycyjnych druków PIT, dobrze wiemy, że za koszty uzyskania przychodów, a więc popularne KUP, uznaje się te koszty, które przyczyniają się do powiększenia przychodu działającej spółki.

Drugą wskazówką mówiąca nam, że usługi hostingowe można rozliczać zgodnie z podwyższonymi KUP jest fakt, że nie znalazły się one na liście kosztów wyłączonych ustawowo spośród wydatków na rzecz przychodów, które kosztami jego uzyskania nie są. O tym informuje nas ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i artykuł 23.

Katalog limitowanych kosztów uzyskania przychodów a rozliczenia PIT z hostingiem

Jednak istnieje jeszcze możliwość, że usługi hostingowe powinny znaleźć się w pitach w normalnej formie w związku z tzw. limitowanymi kosztami uzyskania przychodów. Jak pisze Kamila Gazda, „Hosting nie polega na świadczeniu usług doradczych lub związanych z zarządzaniem, lub kontrolą, badaniem rynku, reklamą, ubezpieczeniem, gwarancją, poręczeniem ani świadczeń o podobnym charakterze. Nie sposób również uznać, że usługa hostingowa stanowi przetwarzanie danych. Nie polega ona bowiem na ich przekształcaniu czy opracowywaniu. Należy zatem stwierdzić, iż usługi hostingu nie mieszczą się w katalogu usług wprowadzonym przez art. 15e ust. 1 pkt 1-3 updop”.[1]

A katalog ten, warto przypomnieć, definiuje właśnie koszty limitowane. Są to między innymi:

  • Usługi doradcze,
  • Badania rynku,
  • Usługi reklamowe,
  • Koszty zarządzania i kontroli;
  • Koszty przetwarzania danych;
  • Koszty ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń.

Zatem usługi hostingowe przy korzystaniu z programu PIT online z powodzeniem można traktować jako koszty uzyskania przychodu.

[1] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-uslugi-hostingowe-w-jaki-sposob-je-rozliczyc, dostęp: 05.08.2019r.

Serwis pit-y radzi: