Czy w PIT-28 możemy skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Ulga prorodzinna przeznaczona jest dla podatników, wychowujących małoletnie dzieci, czyli takie, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia lub w […]

Ulga prorodzinna przeznaczona jest dla podatników, wychowujących małoletnie dzieci, czyli takie, które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia lub w przypadku, kiedy kontynuują swoją edukację nie ukończyły 25 roku życia.

Ulga prorodzinna w PIT-28 2013/2014?

Ulga na dzieci przeznaczona jest jednak wyłącznie dla podatników korzystających z ogólnych zasad rozliczeń podatkowych, czyli składających zeznania za pomocą na przykład PIT-36 lub PIT-37. W związku z tym nie możemy dokonać odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej kiedy zbyliśmy odpłatnie nieruchomość lub aukcje lub otrzymaliśmy przychody z dochodów kapitałowych, kiedy korzystamy z podatku liniowego, więc także kiedy rozliczamy się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego nie mamy takiej możliwości.

Jest to co prawda niekorzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy posiadają rodzinę wielodzietną, dzięki czemu w przypadku rozliczenia za pomocą ogólnych zasad mogli odliczyć bardzo duże kwoty od swojego podatku wynoszące nawet po kilka tysięcy złotych.

Warto jednak uwzględnić to, że rozliczenie ryczałtem samo w sobie jest bardzo dużą ulgą, ze względu na niską i stałą stawkę opodatkowania wynoszącą zawsze 8,5 % niezależnie od uzyskanego przychodu.

Dla początkujących przedsiębiorców składanie zeznań podatkowych z pomocą PIT-28 i korzystanie z ryczałtu jest wielkim udogodnieniem, więc warto mimo braku możliwości uwzględnienia ulgi prorodzinnej złożyć deklarację wyrażającą chęć rozliczania się na zasadach ryczałtu, aby opłacać niski podatek wynoszący 8,5%.