Czy youtuberzy płacą podatek i rozliczają PIT?

Obecnie wiele osób marzy o tym, aby zostać youtuberem. Jest to zawód, który dla większości osób kojarzy się przede wszystkim […]

Obecnie wiele osób marzy o tym, aby zostać youtuberem. Jest to zawód, który dla większości osób kojarzy się przede wszystkim z łatwa i przyjemna praca. Jednak prawda jak zwykle jest inna. Trudności pojawiają się tak naprawdę już od samego początku w przypadku przebicia się i trafienia do fanów. Później wcale nie jest łatwiej, a tak naprawdę trudniej. Trzeba walczyć z konkurencyjnymi kanałami. [1]

Jak zarabiają youtuberzy?

W tym przypadku zarobki mogą płynąć z wielu źródeł, jednak najczęściej są to oczywiście reklamy. Im więcej osób subskrybuje kanał oraz wyświetla filmy, tym więcej można zarobić. Poza tym należy pamiętać, że popularny youtuber staje się osobą publiczną, a co za tym idzie może stać się nawet twarzą kampanii reklamowej lub konkretnej marki. Bardzo często takie osoby są powiązane z konkretną branżą, a co za tym idzie, stają się autorytetami dla określonych osób. To prawdziwa okazja dla konkretnych podmiotów, aby zrobić na bazie tego zaufania reklamę. Oczywiście cena jest zależna od popularności.

Czy youtuberzy powinni mieć działalność gospodarczą?

Urząd Skarbowy ustosunkował się do tej kwestii w ten sposób, że traktuje youtuberów jak banery. Przy odpowiednich ustaleniach każdy może zamieścić sobie tam reklamę. Użytkownicy YouTube nie są twórcami reklamy, dlatego nie ma potrzeby zakładania działalności gospodarczej. Jednak rozliczanie z Urzędem Skarbowym to już zupełnie inna kwestia. Z fiskusem należy rozliczać się zawsze w przypadku uzyskania przychodu. Dlatego planując karierę na YouTube warto pamiętać o tym, że pieniądze, które zostaną tam przez Ciebie zarobione, koniecznie musisz rozliczyć. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się wysokiej kary, która będzie polegała na naliczeniu podatku do kwoty, która była nieopodatkowana z dodatkowym uwzględnieniem odsetek. Możesz skorzystać z programu do pitu online.

YouTube nie jest amerykański?

YouTube jest częścią składową wszystkich usług, z których można korzystać za sprawą funkcjonowania firmy Google. To oczywiście amerykański wynalazek, jednak siedziba samego YouTube’a znajduje się w Irlandii. Dzieje się tam za sprawą prostego zjawiska jakim jest optymalizacja podatkowa. Funkcjonowanie centrali YouTube w Irlandii ma zdecydowanie więcej zalet pod względem wysokości opodatkowania niż w przypadku Ameryki. Dlatego polscy youtuberzy zawierają umowy z podmiotem funkcjonującym na terenie Irlandii. Jednak obowiązek rozliczania podatków leży już po polskiej stronie. Dlatego youtuberzy, którzy czerpią przychody ze swojej działalności mają obowiązek rozliczać się tylko i wyłącznie z polskimi Urzędem Skarbowym.

Kariera na YouTube jest kusząca i nie ulega to na pewno wątpliwości. Jednak należy mieć na uwadze przede wszystkim obowiązek, który wynika z zarabiania pieniędzy – rozliczenie podatku dochodowego. Oczywiście zależność jest tutaj bardzo prosta. Im bardziej popularny jesteś, tym więcej zarabiasz, a wysokość Twoich zarobków przekłada się znowu na wysokość podatku, jaki należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Dlatego warto mieć na uwadze ten obowiązek, aby nie mieć później problemów z fiskusem.

[1] https://bezprawnik.pl/youtuberzy-podatki/, dostęp: 03.12.2019r.