Czy zakup samochodu uwzględnia się w Picie?

Samochód stanowi czasami sporą część majątku danego gospodarstwa domowego. Dlatego jego sprzedaż jest sporym zastrzykiem środków pieniężnych dla portfela osoby […]

Samochód stanowi czasami sporą część majątku danego gospodarstwa domowego. Dlatego jego sprzedaż jest sporym zastrzykiem środków pieniężnych dla portfela osoby fizycznej. Urząd skarbowy ma jasno określone stanowisko w tej sprawie, co jest regulowane dodatkowo przepisami prawa. Warto o tym pamiętać sprzedając samochód, ponieważ konsekwencje za nieprzestrzeganie obowiązków względem fiskusa potrafią być całkiem spore.

Kiedy pojawia się zobowiązanie?

Do rozliczenia się za sprzedaż samochodu należy rozliczyć się z fiskusem, wtedy, kiedy do jego sprzedaży doszło w przeciągu pół roku od jego zakupu. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą tego, aby regulować i opodatkować handel samochodami przez osoby prywatne. Co jest momentem odliczania półrocza? Pół roku liczy się od momentu ostatniego dnia miesiąca, w którym doszło do jego zakupu.

Jaka jest regulacja prawna?

Obowiązek rozliczania sprzedaży samochodu podczas rozliczania PIT-u wynika z art. 10 ust. 1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, jeśli doszło do tego w przeciągu pół roku od jego zakupu.

Kupujący czy sprzedający – kto płaci podatek

Z reguły uważa się, że obowiązek zapłaty podatku ciąży nad osobą, która kupuje samochód. Oczywiście jest w tym dużo prawdy, ponieważ w wielu sytuacjach właśnie tak jest. Jednak warto mieć na uwadze, że istnieje możliwość, kiedy to sprzedawca samochodu jest zobligowany do zapłacenia podatku dochodowego. Z tego obowiązku wyłączone są następujące formy posiadania:

  • Leasing,
  • Najem,
  • Użyczenie,
  • Użytkowanie.

Konsekwencje za brak zapłaty podatku

Obowiązek składania PIT-u ma każdy podatnik, który uzyskał jakikolwiek dochód w za poprzedni rok rozliczeniowy. W sytuacji, kiedy nie ujawniasz jednego ze źródeł swoich przychodów możesz narazić się na kontrolę ze strony Urzędu Skarbowego. Kwestia unikania obowiązku rozliczania źródeł swojego przychodu jest regulowana przez art. 54 §1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z jego literą można spodziewać się kary wynoszącej równowartość 720 stawek dziennych lub – w skrajnych przypadkach – nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Strata ze sprzedaży a podatek

W przypadku, kiedy sprzedajesz przykładowo pojazd za 20000 zł, a kupiłeś je za 30000 zł osiągasz stratę 10000 zł. Wówczas nie musisz się przejmować. Oczywiście dotyczy Cię obowiązek składania deklaracji podatkowej PIT, jednak nie będziesz zobligowany ze strony Urzędu Skarbowego do zapłacenia podatku nawet, jeśli podstawa opodatkowania jest równa 0.[1]

Sprzedaż samochodu może bardzo często oznaczać, pojawienie się obowiązków podatkowych, których trzeba oczywiście dopilnować. Uchylanie się od nich oraz unikanie nie jest żadnym rozwiązaniem, a raczej wpędzaniem siebie w poważne kłopoty. Urząd Skarbowy zawsze może naliczyć odsetki za zaległości podatkowe. W takiej sytuacji będzie trzeba zapłacić jeszcze więcej niż do tej pory, więc cała sytuacja ulegnie tylko pogorszeniu. Rozliczając swój roczny podatek dochodowy PIT warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi kategoriami przychodu oraz wszystkim tym, co powinno być rozliczone.[2]

[1] https://www.pitax.pl/wiedza/sytuacje-podatkowe/podatek-od-sprzeday-samochodu/, dostęp: 13.10.2019r.

[2] https://e-biznes.pl/sprzedaz-samochodu-rozliczamy-pit-37/, dostęp: 11.10.2019r.