Czym jest rozliczenie PIT-OP i kto może z niego skorzystać?

Już ponad 56% Polaków – jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę KPMG[1] – uważa, że organizacje pożytku publicznego (OPP) […]

Już ponad 56% Polaków – jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę KPMG[1] – uważa, że organizacje pożytku publicznego (OPP) raczej dobrze dysponują środkami, jakie otrzymują w ramach przekazania własnego 1% podatku na wybrany cel. W kontekście samego podatku i rozliczenia z przekazaniem środków, warto byłoby pomyśleć o specjalnym rodzaju rozliczenia dostępnym tylko nielicznym. Mowa oczywiście o deklaracji PIT-OP. Czym jest i dlaczego warto ją złożyć?

Świadomość podatkowa i pitów Polaków

To samo badanie wskazuje, że świadomość Polaków – nie tylko odnośnie samej e-deklaracji czy druku PIT-OP – wzrasta wraz z wykształceniem. Jak można zauważyć, zaledwie 64% podatników z wykształceniem podstawowym i 91% z wykształceniem wyższym zdaje sobie sprawę, że rozliczenie PIT stanowi podstawowe źródło dochodów państwowych.

Nieco lepiej wygląda sytuacja dotycząca bezpośrednio OPP, a pośrednio rozliczenia PIT-OP. Chodzi bowiem o świadomość, którą mają Polacy odnośnie 1% przekazywanego organizacjom pożytku publicznego. W tym wypadku średnia wszystkich płatników wynosi 98%, a odnosi się do tego, czy ten 1% jest dodatkowym obciążeniem płatnika. Jednak znów w grupie osób z wykształceniem podstawowym odsetek osób świadomych jest najmniejszy. Aż 11% uważa, że jest to ich dodatkowe obciążenie.

Dlaczego OPP pieniędzy od Polaków nie otrzymują?

Skoro więc mówimy o pitach, warto zwrócić także uwagę na wspomniane OPP, a także to, dlaczego Polacy (choć robią to coraz chętniej) jednak nie decydują się na przekazanie jakiegokolwiek fragmentu swoich podatków. Wyniki badań KPMG mówią same za siebie:

  • 20% podatników po prostu nie ufa organizacjom pożytku publicznego i nie ma ochoty oddawać im swoich pieniędzy.
  • 13% z badanych uważa, że ten 1% nie zmieni nic.
  • Aż 9% płatników uważa, że nie wiedziało nic na temat tego, że można w ten sposób wesprzeć wybrany przez siebie cel.
  • 7% Polaków uważa, że dane środki są niewłaściwie gospodarowane, a 5% podała inne odpowiedzi.

Czym jest deklaracja PIT-OP i kto może ją złożyć?

Przejdźmy zatem do deklaracji PIT-OP. Jest ona dość charakterystyczna i wyjątkowa. Aby móc złożyć deklarację z chęcią przekazania 1% podatku dla OPP, ale bez uzyskanych dochodów, należy:

  • być emerytem lub rencistą,
  • dostać od organu rentowego (np. ZUS-u) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za rok 2018,
  • nie uzyskać w całym 2018 roku innych dochodów, które powinno się wykazywać za pomocą rozliczenia PIT-37 czy PIT-36.

Rozliczenie należy złożyć w tradycyjnym terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Dlaczego warto składać rozliczenie PIT-OP?

Co się zmieniło? PIT-OP pozwala na obejście składania całego rozliczenia z organu rentowego. Teraz nie trzeba już korzystać z programu PIT online, aby złożyć dużą deklarację. Wystarczy krótkie oświadczenie PIT-OP, by 1% kwoty podatkowej trafiła na wybrany cel.

Źródło:

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf