Czym jest ulga mieszkaniowa i co można uznać za wydatek na własne cele mieszkalne?

Na pytanie „z jakich ulg podatkowych korzystają Polacy”, odpowiedź najczęstsza jest jedna – z ulg dla dzieci. Z badań wynika, że robi to 66% osób.

Na pytanie „z jakich ulg podatkowych korzystają Polacy”, odpowiedź najczęstsza jest jedna – z ulg dla dzieci. Z badań wynika, że robi to 66% osób. Dalej są ulgi rehabilitacyjna (16%), na internet (14%) oraz z tytułu darowizn (14%). Ulga mieszkaniowa samodzielnie tu nie występuje, choć za pewne znajduje się w zbiorze inne ulgi, który otrzymał 15% głosów.[1] Czym jest tego rodzaju ulga i przede wszystkim co w jej kontekście można uznać za wydatek na własne cele mieszkalne?

Czym w rozliczeniu PIT jest ulga mieszkaniowa?

Być może niski wynik korzystania w rozliczeniu przez Internet czy stacjonarnie tej ulgi wynika z faktu, że wielu z nas nie wie, czym ona jest? Być może, dlatego warto byłoby odświeżyć sobie pamięć i za portalem Poradnikprzedsiebiorcy.pl przywołać ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

„Za ulgę mieszkaniową uznaje się zwolnienie od podatku dochodu osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości (np. mieszkania, domu wolno stojącego), z zastrzeżeniem, że podatnik może z niej skorzystać tylko wtedy, jeżeli w terminie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym sprzeda nieruchomość, nabędzie inną nieruchomość na własne cele mieszkaniowe”.[2]

Jakie cele mieszkaniowe?

No właśnie. Kluczem do zrozumienia, czy mogę skorzystać z tej ulgi jest definicja wcale nie samej ulgi, a własnych celów mieszkaniowych. Czy bowiem altana jest takim celem czy dopiero wielki dom z trzema piętrami? Odpowiedź nie jest oczywista, jak to często bywa przy wypełnianiu pitów w sieci czy druków PIT stacjonarnie. Co zatem możemy uznać za własne cele mieszkaniowe?

Pity a cele mieszkaniowe – definicja

Przede wszystkim jest to nabycie budynki lub lokalu mieszkalnego, a także gruntu lub prawa do jego wieczystego użytkowania, które to związane są z lokalem lub budynkiem. Poza tym mamy tu także nabycie prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego oraz gruntu pod budowę domu. Ewentualnie w e-deklaracji można również uwzględnić nabycie gruntu pod rozpoczęcie budowy domu mieszkalnego.

To jednak nie wszystko. Możemy także wydać pieniądze na budowę, rozbudowę czy przebudowę i modernizację własnego budynku mieszkalnego lub jego części lub na remont lokalu mieszkalnego. Kolejną możliwością jest spłata kredytu lub odsetek od kredytu, który zaciągnięty został przez osobę korzystającą z programu PIT online czy wypełniającą druki stacjonarnie.

Jak więc widać nie ma możliwości, by na przykład taką altanę przydomową uznać za usprawiedliwiającą dla użycia ulg podatkowych związanych z budynkiem mieszkalnym podczas składania e-pitów. Dlatego wiele osób nie korzysta z tego prawa i zwyczajnie nie ma możliwości, by móc ulgę wpisać. Stąd jej zdecydowanie mniejsza częstotliwość w rozliczeniach PIT Polaków nie tylko w 2018 roku, ale także w latach ubiegłych.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 13.06.2019r.

[2] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-altana-na-dzialce-czy-to-wydatek-na-wlasne-cele-mieszkaniowe, dostęp: 13.06.2019r.