Dlaczego wprowadzenie deklaracji elektronicznych było dobre?

Wprowadzenie elektronicznych deklaracji ma swoich zwolenników oraz przeciwników, co nie powinno nikogo dziwić. Idzie za tym znaczna wygoda oraz sprawność […]

Wprowadzenie elektronicznych deklaracji ma swoich zwolenników oraz przeciwników, co nie powinno nikogo dziwić. Idzie za tym znaczna wygoda oraz sprawność przekazywania informacji. Jednak na pewno nie jest to przyczyną do radości dla osób, które cenią sobie prywatność – wprowadzanie elektronicznych rozwiązań przez Urząd Skarbowy prowadzi do sytuacji, w której będzie mógł pozyskiwać jeszcze więcej danych na temat podatników.

Dlaczego zwolennicy mają rację?

Zwolennicy rozliczeń internetowych cenią sobie przede wszystkim wygodę składania deklaracji online. Ni trzeba biegać do Urzędu Skarbowego po wydrukowane formularze oraz nie trzeba denerwować się na swoją domową drukarkę, która drukuje nie tak, jak tego chcesz. Do tego dochodzi oczywiście znaczna oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie trzeba tracić dnia na wycieczki do fiskusa oraz pieniędzy na kolejne próby poprawnego wydrukowania deklaracji. Do tego dochodzi znaczna łatwość wypełniania PIT-ów. Kiedyś nie każdy był w stanie wypełnić samodzielnie swoje zeznanie podatkowe. Natomiast dziś każdy program potrafi przeprowadzić podatnika krok po kroku przez cały formularz pokazując, co i gdzie i w jakiej wysokości należy wpisać.

Dlaczego przeciwnicy mają rację?

Przeciwnicy elektronicznego rozliczania deklaracji PIT zasłaniają się przede wszystkim argumentem dotyczącym prywatności oraz bezpieczeństwa przesyłanych danych. Jednak warto zaznaczyć, że obecnie potęp technologiczny sprawia, że wszystkie dane są przetwarzane za pośrednictwem komputerów oraz połączeń online. Nawet jeśli PIT-y byłyby nadal przekazywane do Urzędy Skarbowego w formie tradycyjnej, wówczas prowadziłoby to jedynie do zwiększenia pracy urzędników, którzy przepisywaliby wszystkie dane na nowo do komputera. To mogłoby prowadzić również do wydłużenia okresu oczekiwania na nadpłacony podatek.

Jakie deklaracje podatkowe można rozliczyć online?

Z roku na rok jest coraz więcej deklaracji podatkowych, które można rozliczać za pośrednictwem internetu. Poniżej można znaleźć najbardziej popularne z nich:

  • PIT-36 – to deklaracja, która składają właściciele działalności gospodarczej, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową.
  • PIT-36L – jest przeznaczona dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie podatku liniowego.
  • PIT-37 – deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców oraz innych podatników rozliczających się na zasadach skali podatkowej.
  • PIT-38 – inwestorzy rozliczający się z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz ich pochodnych.
  • PIT-39 – dotyczy osób, które zbyły nieruchomość. Należy wykazać przychód uzyskany z samego zbycia nieruchomości oraz praw do niej przypisanych.

Jednego można być pewnym – świat idzie do przodu, a w tym również Urzędy Skarbowe, które wprowadzają coraz nowsze udoskonalenia, aby ułatwiać życie podatnikom oraz pracę urzędnikom.