Do kiedy należy rozliczyć PIT 2019?

Ustalony termin przez fiskusa na ostateczne złożenie rozliczeń podatkowych to 30 kwietnia. W przypadku, gdy ten dzień wypada na przykład […]

Ustalony termin przez fiskusa na ostateczne złożenie rozliczeń podatkowych to 30 kwietnia. W przypadku, gdy ten dzień wypada na przykład w niedzielę, ostatnim terminem jest następny dzień roboczy, następujący po trzydziestym kwietnia. Podczas tegorocznego rozliczenia należy jednak trzymać się dnia 30 kwietnia i jest to ostatni dzień na wysłanie swoich zeznań podatkowych do urzędu skarbowego.

Rozliczenie podatkowe w 2019 roku

Jeżeli chodzi o termin złożenia zeznania podatkowego, to od tego roku mamy do czynienia z zupełnie nowym rozwiązaniem, dzięki któremu większość podatników może całkowicie zapomnieć o obowiązku składania druku PIT do urzędu skarbowego oraz obowiązującym terminie, dzięki wprowadzeniu nowoczesnej formy rozliczania się z fiskusem.

Mianowicie osoby, które korzystają z formularzy rozliczeniowych PIT-37 oraz PIT-38 od tego roku mogły skorzystać z nowoczesnej usługi Twój e-PIT, polegającej na tym, że druki rozliczeniowe zostały wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową, dzięki czemu podatnicy nie musieli już wypełniać swoich wniosków, a jedynie w razie potrzeby uzupełnić o nowe informacje.

W związku z wprowadzeniem tej metody podatnicy mają możliwość całkowitego zapomnienia o podatkowym obowiązku.

Czy trzeba logować się do programu Twój e-PIT, aby wysłać zeznanie podatkowe?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością ucieszy większość podatników, którzy nie przepadają za wypełnianiem deklaracji podatkowej lub mają tendencje do zapominania o ważnych terminach, gdyż osoby, dla których został przygotowany PIT w ogóle nie muszą się logować do systemu.

W takim przypadku, gdy zupełnie nic nie zostanie przez nas zrobione, formularz rozliczeniowy, opracowany przez Administrację Skarbową zostanie wysłany automatycznie ostatniego dnia rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

Do tego czasu jednak warto zajrzeć na swój profil i przeanalizować wypełniony druk. Biorąc pod uwagę, iż jest to całkowicie nowy system lepiej upewnić się czy wszystkie dane zostały uzupełnione poprawnie, jak również czy wszystkie przysługujące nam ulgi zostały uwzględnione i odliczone od należnej kwoty podatku.

Czy warto wysłać swój PIT wcześniej?

Kluczowe znaczenie ma data wysłania wniosku rozliczeniowego, kiedy chodzi o zwrot podatku. Ustawowo urząd skarbowy ma 45 dni na dokonanie należnego zwrotu, licząc od dnia złożenia deklaracji. Jeżeli więc chcielibyśmy otrzymać nasz zwrot jak najwcześniej, warto zalogować się do systemu i potwierdzić wypełniony druk, a następnie wysłać drogą elektroniczną do fiskusa.

Korzyści wynikające z nowej formy rozliczenia

Oczywiście poza tym, że dzięki wprowadzeniu systemu Twój e-PIT oszczędzimy wiele czasu, nie tylko ze względu na wysłanie wniosku bez wychodzenia z domu, ale także wielkim ułatwieniem jest to, że druk został już wypełniony, dzięki czemu nie musimy samodzielnie wypełniać wielu rubryk.

Dzięki zastosowaniu platformy podatnicy mają możliwość uzupełnienia swojego wniosku, lub wprowadzenia ewentualnych zmian. Dodatkowo mogą od razu zatwierdzić rozliczenie i ekspresowo przesłać je do fiskusa, albo całkowicie zrezygnować z przygotowanej deklaracji.

Najważniejszym punktem jest jednak, że w przypadku rozliczeń PIT-37 i PIT-38 właściwie całkowicie zostaje wyeliminowana opcja otrzymania kary w związku z nieterminowo złożonym rozliczeniem, dzięki temu, że zostanie ono automatycznie zaakceptowane i wysłane 30 kwietnia, jeśli podatnik nie wykona żadnych czynności.

Wprowadzenie takiego systemu jest wielkim ułatwieniem dla polskich podatników, którzy mogą cieszyć się jedną z najwygodniejszych możliwości rozliczenia w Europie.