Dorabianie na sprzątaniu domów a PIT

Dużo osób poza swoją regularną pracą szuka dodatkowych źródeł dochodu. Niektórzy, szczególnie w większych miastach, mogą zdecydować się na sprzątanie […]

Dużo osób poza swoją regularną pracą szuka dodatkowych źródeł dochodu. Niektórzy, szczególnie w większych miastach, mogą zdecydować się na sprzątanie domów bądź mieszkań osób prywatnych. Jednak mogą tu pojawić się pewne pytania – czy należy się z takiego okazjonalnego sprzątania rozliczać, czy należy odprowadzać podatek od tak uzyskanych dochodów czy może należy zakładać działalność gospodarczą. Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule.

Praca dorywcza a podatek

Zgodnie z prawem, za okazjonalne dorywcze zajęcia, które nie wymagają rejestrowania działalności gospodarczej również należy zapłacić podatek. Przychody te kwalifikowane są do przychodów z innych źródeł. W ich wypadku podatek płaci się od dochodu, ponieważ są one opodatkowane skalą podatkową.

W związku z tym, aby prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania, należy znać przychód, koszty jego uzyskania oraz inne odliczenia, o ile one przysługują. Z ustaleniem przychodów raczej nikt nie powinien mieć problemów, jednak z kosztami może być gorzej. Można je określać ryczałtowo bądź w wysokości rzeczywistej. Stawka ryczałtowa wynosi 20%, natomiast jeśli decydujemy się na rozliczanie rzeczywistych kosztów należy posiadać dokumenty potwierdzające ich poniesienie.

Zaliczka na podatek i rozliczenie roczne

Sprzątanie u osób prywatnych regulują umowy cywilnoprawne, dlatego nie występuje płatnik podatku. W związku z tym, wszystkie obowiązki związane z prawidłowym wyliczeniem podatku czy też zaliczek i ich przekazaniem fiskusowi spoczywają na zleceniobiorcy. Musi on wszystkie zarobione pieniądze ujawnić w składanej deklaracji podatkowej i opodatkować je z innymi dochodami do których stosuje się skalę podatkową. Może to doprowadzić, że w rocznym zeznaniu podatkowym osoby okazjonalnie sprzątającej domy wyjdzie znaczna kwota podatku do dopłaty.

Czy można uniknąć jednorazowej wysokiej zapłaty podatku?

Ustawodawca przewidział rozwiązanie tego problemu. Podatnik może zdecydować się na wpłacanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Jednak należy je wpłacać do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy dochód, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. Jeśli zdecydujemy się na wpłacanie zaliczek nie możemy ich wpłacać w kratkę. Jedyną sytuacją w której nie trzeba płacić zaliczki jest brak dochodu od którego byłaby ona liczona. Nie można również wycofać się z wpłacania zaliczek.

Kiedy należy założyć firmę?

Okazjonalne, dorywcze zajęcia nie wymagają rejestrowania działalności gospodarczej. Jednak w sytuacji gdy dodatkowe zarobkowanie nosi znamiona działalności gospodarczej to zgodnie z prawem powinno się otworzyć firmę i rozliczać się z US oraz ZUS-em. Oznacza to, że jeśli sprzątanie domów ma charakter ciągły bądź sezonowy i zorganizowany powinniśmy swoją działalność sformalizować.[1]

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dorabianie-na-sprzataniu-domow-przed-swietami-czy-trzeba-zaplacic-podatek-7226002.html, dostęp: 21.11.2019 r.