Gdzie i kiedy Polacy składają swoje roczne rozliczenia PIT?

Zwykle niesamodzielnie i na miejscu, w ostatnich latach sytuacja zaczyna się zmieniać. Polacy zaczynają w inny sposób rozliczać się z […]

Zwykle niesamodzielnie i na miejscu, w ostatnich latach sytuacja zaczyna się zmieniać. Polacy zaczynają w inny sposób rozliczać się z fiskusem, co sprawia, że wychodzimy na naród coraz bardziej świadomy i chętny do współpracy z urzędami. Warto więc przeanalizować, gdzie i kiedy składamy swoje roczne zeznania.

Do kiedy powinno się rozliczyć PIT?

Generalna zasad mówi o tym, że na rozliczenie PIT każdy obywatel ma czas do końca kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy zeznanie. Wypełniając e-deklarację czy druki PIT, należy jednak pamiętać, że nie można rozliczyć się za szybko z powodu pracodawcy. Ci maja czas do końca lutego, by wysłać pracownikowi specjalne zestawienie, na podstawie którego przygotowuje się swoje zeznanie np. w programie PIT online.

Kiedy robią to Polacy?

Tu widać dużą zmianę w polskich przyzwyczajeniach. O ile w poprzednich latach statystyki mówiły, że Polacy chcą rozliczać się z urzędem skarbowym właściwie głównie w kwietniu, o tyle teraz większość z nas, bo aż 53% osób robi to (tudzież zrobiło – w pitach za 2018 rok) w marcu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez cieszącą się renomą firmę KPMG.[1]

Co ważne, według ich badań z fiskusem już w styczniu udaje się rozliczyć tylko 3% osób. Ciekawa jest jednak tendencja, gdyż na drugim miejscu nie jest wcale kwiecień, który uzbierał 10% głosów, ale luty z 36%. To pokazuje, jak bardzo zmieniły się sposoby rozliczania przez Internet czy rozliczania stacjonarnego.

Gdzie się rozliczają z pitów Polacy?

Ważne zmiany nastąpiły także w kwestii miejsca, w których rozliczają swój e-PIT czy PIT stacjonarny Polacy.

  1. 85% z nas rozlicza się w miejscu zamieszkania, które jednocześnie jest miejscem zameldowania. W tym segmencie nastąpił wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do roku rozliczeniowego 2017;
  2. 10% Polaków rozlicza swój PIT, np. przez program PIT przez internet w miejscu zamieszkania, tak jak w punkcie a, jednak tym, które nie jest miejscem zameldowania. Tutaj wzrost jest na poziomie jednego punktu procentowego.
  3. 5% z nas, co daje spadek o trzy punkty procentowe w stosunku do PIT-u 2017, rozlicza się z fiskusem w miejscu zameldowania, ale takim, które nie jest miejscem zamieszkania. To zdecydowanie mniejszość.

Warto zauważyć, że zmiany wynikają nie tylko z innego podejścia Polaków do obowiązku podatkowego oraz do sytuacji finansowej państwa, ale przede wszystkim z tego, że do usług wygodnych i szybkich programów do wypełniania pitów przez internet dołączyły jeszcze programy ministerialne. Dlatego obecnie robienie tego przez sieć jest banalnie proste, a co za tym idzie nie zajmuje już tak wiele czasu. W związku z tym Polacy chętniej robią to w lutym i marcu, a mniej chętnie w kwietniu. Po co więc czekać na ostatnią chwilę z oddaniem PIT 36 czy PIT 37?

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 18.06.2019r.