Jak przekazać 1% podatku w usłudze Twój e-PIT?

Dla wielu osób usługa Twój e-PIT stała się strzałem w dziesiątkę. Można dzięki niej rozliczyć przede wszystkim podatki podstawowych deklaracji, […]

Dla wielu osób usługa Twój e-PIT stała się strzałem w dziesiątkę. Można dzięki niej rozliczyć przede wszystkim podatki podstawowych deklaracji, takie jak PIT-37 czy PIT-38. Jednak wiele osób nie potrafi poradzić sobie z obsługą nowego programu i o ile w programie PIT online wychodzi im zmiana organizacji pożytku publicznego, o tyle na portalu podatki.gov.pl w zakładce Twój e-PIT nie potrafią zmienić adresata darowizny. Dlatego przygotowaliśmy podpowiedź krok po kroku.

Krok 1

Korzystając z serwisu podatkowego Ministerstwa Finansów wybierz zakładkę Twój e-PIT i otwórz miejsce, gdzie można skorzystać z nowej funkcji rozliczania podatku. Tam też się uwierzytelnij, a więc albo wpisz swoje dane, takie jak:
• PESEL (lub NIP wraz z datą urodzenia),
• Kwotę przychodu z deklaracji za rok ubiegły,
• Kwotę przychodu jednej z informacji od pracodawcy, czyli z deklaracji PIT-11 za rok obecny.
Ewentualnie możesz skorzystać z profilu zaufanego, by automatycznie zaktualizować swoje dane.

Krok 2

Na głównym ekranie aplikacji Twój e-PIT zobaczysz informację o organizacji pożytku publicznego i przekazaniu jednego procenta Twojego podatku. Pamiętaj, że nie jest to dodatkowe obciążenie finansowe Twojego konta, ale przekazanie danej kwoty jest dobrowolne.
Warto także wiedzieć, że program Twój e-PIT automatycznie wskaże tę organizację, która będzie zarejestrowana jako ta, którą w minionym roku wskazałeś, jako adresata 1% swojego podatku. Aplikacja wskaże także cel szczegółowy oraz automatycznie zaznaczy zgodę na przekazanie wybranej OPP Twoich pieniędzy. Wszystko według informacji z zeszłego roku, które oczywiście możesz edytować.

Krok 3

Na tym etapie powinieneś zastanowić się, co chcesz osiągnąć. Przede wszystkim, masz trzy możliwości:
1. Robisz to po raz pierwszy, a więc powinieneś wybrać numer KRS z listy organizacji pożytku publicznego, której chcesz ofiarować swoje pieniądze z 1% podatku.
2. Chcesz ofiarować pieniądze innej fundacji i zmienić dane – wybierz odpowiednią opcję „zmieniam organizację”.
3. Chcesz zmienić tylko cel szczegółowy – również wybierz opcję „zmieniam organizację”.

Krok 3.1

Wypełniasz e-PIT po raz pierwszy wraz z wybraną organizacją pożytku publicznego. Wybierz jej KRS, a następnie przygotuj się do wypełnienia celu szczegółowego (jeśli chcesz) oraz zaznacz zgodę (jeśli wyrażasz taką chęć), co do przekazania 1% podatku na wybraną OPP. Sprawdź poprawność danych, zaakceptuj zmianę i wyślij rozliczenie PIT.

Krok 3.2

Chcesz zmienić swojego adresata 1% podatku i podarować pieniądze komuś innemu. Po włączeniu opcji „zmieniam organizację”, będziesz mógł wybrać z wykazu OPP odpowiedni KRS i doprecyzować cel szczegółowy. Jeśli będziesz już pewny, naciśnij zaakceptuj zmiany oraz wyraź zgodę na przekazanie 1% podatku na wybrany cel. Następnie wyślij e-deklarację.

Krok 3.3

Nie chcesz zmieniać całej organizacji pożytku publicznego, ale chcesz zmienić cel szczegółowy. Nic trudnego! Wybierz opcję „zmieniam organizację”, a następnie zaznacz cel szczegółowy, który Cię interesuje. Nie zmieniaj numeru KRS, po czym zatwierdź zmianę i zaakceptuj całą deklarację. Wyślij ją i rozlicz się łatwo z fiskusem.