Jak rozliczać deklaracje PIT przez internet?

Technologia bardzo często pomaga w trudnych kwestiach. Dla wielu osób tradycyjne rozliczanie PIT –u wiązało się przede wszystkim ze sporym […]

Technologia bardzo często pomaga w trudnych kwestiach. Dla wielu osób tradycyjne rozliczanie PIT –u wiązało się przede wszystkim ze sporym wysiłkiem oraz nerwami. Internetowe możliwości przyczyniły się do tego, że wypełnianie formularzy PIT stało się zdecydowanie łatwiejsze. Jak rozliczyć PIT przez internet?[1]

Wygoda

Internetowe rozwiązania wiążą się przede wszystkim z wygodą. Nie potrzebujesz niczego więcej poza dostępem do internetu oraz urządzenia. Możesz to zrobić w wolnej chwili – nawet jadąc tramwajem lub pociągiem. Po tym jak zakończysz wypełnianie swojego formularza przesyłasz go do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Aby to zrobić znajdziesz specjalnie dedykowany do tego przycisk. Po tym, jak wyślesz PIT do US, otrzymasz UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. To dowód na to, że faktycznie złożyłeś PIT do Urzędu Skarbowego.

Bezpieczeństwo

Oczywiście jest to bardzo ważna kwestii. Coraz częściej słyszy się o włamaniach na poszczególne strony internetowe, serwisy społecznościowe lub do sklepów internetowych. W dzisiejszych czasach najcenniejsza jest informacja, a internet jest najlepszym miejscem do jej zdobycia. W przypadku stron oferujących możliwość rozliczania PIT-ów, możesz być spokojny o swoje dane, ponieważ są to witryny szczególnie chronione. Z reguły posiadają silne zabezpieczenia oraz szyfrowanie, które w znaczący sposób utrudnia włamywanie się serwery.

Zaufane strony

Jednym z dobrych rozwiązań jest zapytanie się swoich znajomych o to, z jakich stron internetowych lub programów komputerowych korzystają oni w celu rozliczenia swoich pitów. Jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność. Nie zawsze to z czego korzystają sąsiedzi jest najlepszym wyborem. Należy traktować to bardziej jako punkt odniesienia. Względem tego możesz podejmować decyzje, za pośrednictwem jakiej strony najlepiej jest dokonywać rozliczania z Urzędem Skarbowym.

Na co zwracać uwagę?

Internetowe rozwiązania pojawiają się coraz częściej w przypadku wielu kwestii. Jedną z nich jest właśnie rozliczenie PIT. Podczas wypełniania formularza w programie komputerowym lub na stronie internetowej, spotykasz na każdym kroku podpowiedzi dotyczące tego, co wpisać w dane pole oraz jakie kwoty i ulgi należy uwzględnić. Nie musisz czytać ustawy ani żadnych poradników, aby potrafić wypełnić wszystko tak, jak należy. Wystarczy najechać na dane pole kursorem myszy, wówczas pojawia się komentarz zgodny z treścią ustawy. Warto zwracać uwagę również na to, jakie PIT-y można rozliczać przez dany program. Najpopularniejsze formularze to:

  • PIT-28,
  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38.

Internetowe rozliczenie PIT-u jest doceniane przede wszystkim ze względu na wygodę oraz szybkość dokonywania czynności. Dawniej należało pójść do Urzędu Skarbowego po stosowny druk. Po tym musiałeś wypełnić go ręcznie i z powrotem zanieść do US. To wiązało się oczywiście z marnotrawstwem czasu na drogę oraz wypełnianiem całego formularza zupełnie od nowa w przypadku jednej pomyłki. Dziś internet znacznie usprawnia cały ten proces.

[1] https://www.money.pl/podatki/twoj-e-pit-2019-jak-rozliczyc-pit-przez-internet-latwe-i-szybkie-wypelnianie-deklaracji-podatkowej-dzieki-systemowi-twoj-e-pit-6349778514241153a.html, dostęp: 11.08.2019r.