Jak składać PIT-WZ i rozliczanie przez urząd skarbowy

Zapowiadane w latach poprzednich zmiany w systemie podatkowym PIT, oraz udogodnieniach związanych z jego rozliczeniem wchodzą w życie w tym […]

Zapowiadane w latach poprzednich zmiany w systemie podatkowym PIT, oraz udogodnieniach związanych z jego rozliczeniem wchodzą w życie w tym roku. Zmiany uchwalone przez Sejm RP 9 marca 2017 „odciążyły” wreszcie podatników od obowiązku samodzielnego sporządzania i przesłania deklaracji podatkowej PIT do skarbówki. W znowelizowanych przepisach całkowicie uproszczono procedurę, w myśl której teraz wystarczy tylko pobrać elektroniczną wersję druku PIT-WZ, wypełnić go i przesłać z powrotem do urzędu. A reszta pozostaje już w rękach urzędników.

Kilkanaście milionów podatników, którzy w okresie między styczniem a końcem kwietnia, każdego roku nerwowo biegali pomiędzy biurami rachunkowymi (lub obytymi w temacie znajomymi księgowymi) może wreszcie odetchnąć z ulgą. Od teraz wystarczy wypełnić druk PIT-WZ, które jest wnioskiem o automatyczne sporządzenie zeznania podatkowego, a następnie przesłać go (lub osobiście doręczyć) do urzędu. Druk ten zbudowany jest jak typowy formularz, gdzie podajemy najistotniejsze informacje odnośnie dotychczasowego korzystania z odliczeń od podatku lub dochodów, w tym preferencje takie jak odliczenia ulg na dziecko, poniesione wydatki na rehabilitację, ewentualne podwyższone kosztu uzyskania przychodu czy np. dobrowolnego przekazania darowizn na cele organizacji pożytku publicznego OPP. W oparciu o podane w ten sposób przez podatnika informacje, pracownicy urzędu skarbowego są gotowi do sporządzenia właściwego zeznania. Należy przy tym pamiętać, że informacje takie może dostarczyć do skarbówki także organ rentowy.

Do kiedy i jak składać PIT-WZ?

Specyficzny jest termin składania wniosków PIT-WZ w urzędach skarbowych. Przewidzianym przez Ministerstwo Finansów terminem jest czas pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia bieżącego roku.  Mamy zatem równy miesiąc, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego zamieszania w przyszłości. Sam wniosek nie ma wersji papierowej – wypełniany jest wyłącznie jako dokument elektroniczny. Aby go pobrać, wypełnić i przesłać należy wejść na witrynę internetową Portalu Podatkowego, jest także dostępny w systemie e-Deklaracje, którego właścicielem jest Ministerstwo Finansów. Co ciekawe, przesłanie druku PIT-WZ możliwe jest także poprzez obsługujące nasz rachunek banki. Partnerami zewnętrznymi, którzy przystąpili do współpracy, są między innymi PKO Bank Polski, BGŻ BNP Paribas oraz Raiffeisen Polbank. W najbliższej przyszłości mają także przystąpić do niego spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe.

Decydując się na elektroniczne rozliczenie PIT-WZ przez skarbówkę, można powiedzieć, że „przychodzimy na gotowe”. Od momentu przesłania deklaracji, w przeciągu maksymalnie pięciu dni roboczych otrzymamy link do gotowego, wypełnionego zeznania PIT. Do momentu upływy terminu rozliczania danego rodzaju PIT – standardowo 2 maja 2017 roku, musimy zaakceptować przygotowane w ten sposób rozliczenie finansowe. W przypadku braku podjęcia jakiegokolwiek działania – nasze zeznanie PIT zostanie zaakceptowane z „automatu”.

Zalety nowej formy rozliczania PIT

Z pewnością możemy powiedzieć, że taka forma rozliczania z fiskusem jest zdecydowanie niezwykle wygodna. Znacznie odciąża z obowiązku podatnika, niweluje także możliwość popełnienie przez niego błędów, choćby przy nanoszeniu danych z otrzymanego od płatnika PIT-11. Jest to zdecydowanie preferowana przez skarbówkę forma rozliczenia, cieszy się już sporym zainteresowaniem podatników. O tym, jak wielu z nich zdecyduje się na taki rodzaj rozliczenia, pokaże czas.