Jak szybko i sprawnie wypełnić PIT z programem online?

Wiele osób decyduje się na wypełnianie swojego zeznania podatkowego przez Internet. To nie tylko wygodne, ale i szybkie rozwiązanie, które […]

Wiele osób decyduje się na wypełnianie swojego zeznania podatkowego przez Internet. To nie tylko wygodne, ale i szybkie rozwiązanie, które może sprawić, że wypełnianie PIT-a będzie pestką. Zatem, jakie kroki należy podejmować po kolei, aby móc rozliczyć się z fiskusem za pomocą specjalnego programu internetowego ?

Pobieranie programu

Pierwszy krok, jaki trzeba wykonać to przede wszystkim pobranie programu PIT przez Internet. Jest to program darmowy i nie będzie to długo trwało. Oczywiście można także zrezygnować z tego kroku i wypełnić własną e-deklarację online, w witrynie internetowej, jednak dla bezpieczeństwa danych i łatwiejszego dostępu do nich lepiej poświęcić kilka minut i zdecydować się na pobranie pliku.

Usługa Twój e-PIT

Drugi krok jest dziecinnie prosty. Oczywiście należy uruchomić program na swoim komputerze. Aby dobrze działał, zaleca się posiadanie specjalnego, darmowego programu do odczytu plików PDF. Po uruchomieniu należy wpisać swoje dane i pobrać wszelkie informacje bezpośrednio ze strony Ministerstwa Finansów. To bardzo przyspiesza cały proces. Dzieje się tak dlatego, że program korzysta z informacji gromadzonych przez Ministerstwo w ramach programu Twój e-PIT. Jednocześnie jednak można zrezygnować z automatycznego wypełnienia zeznania własnymi danymi podstawowymi i skorzystanie z opcji dla początkujących lub wypełniać PIT w trybie dla zaawansowanych:

KREATOR PIT

Opcja dla osób początkujących, które jeszcze nigdy nie wypełniały swojego e-PIT-a. Najważniejsze jego założenia to krok po kroku wypełnienie własnych danych, wskazanie każdego przychodu osobno i łatwiejsza kontrola poprawności danych. Dodatkowo kreator samodzielnie wybiera właściwy rodzaj PIT-a (PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 czy PIT-36L oraz inne).

AKTYWNE DEKLARACJE

Sposób dla osób, które korzystały już z rozliczenia przez Internet choć niekoniecznie przez ten program. Jest to tryb intuicyjny i prosty w obsłudze, ale wymaga drobnej wprawy. Wypełnianie PIT-a przypomina wypełnianie klasycznych druków PIT, przy czym różne fragmenty zeznania są podświetlone i samodzielnie wypełnia się je zgodnie ze stanem faktycznym.

Dodatkowe dochody / osoby

W tym miejscu warto dodać osoby, jeśli rozliczanie następuje np. z małżonkiem oraz jeśli posiada się jeszcze inne przychody. Wówczas należy wykazać je samodzielnie. Należy wówczas wziąć pierwszy z brzegu PIT-11 i nadać własną nazwę w programie. Należy przepisać go dokładnie jak z PIT-a 8C czy właśnie 11.  Tak samo postępuje się z małżonkiem/małżonką, czy gdy prowadzisz firmę.

Dodawanie ulg

Jeśli pobrane z systemu Twój e-PIT dane nie zawierają wszystkich ulg, jakie chciałbyś wprowadzić do zeznania, zrób to samodzielnie. Można skorzystać tu z ulgi internetowej, rehabilitacyjnej czy najpopularniejszej w Polsce ulgi na dzieci. Ważne, by dokładnie sprawdzić kwoty i wprowadzić je zgodnie ze stanem faktycznym.

Wysłanie

To właściwie koniec. Twoje rozliczenie PIT zostało zakończone. Teraz, za pośrednictwem programu PIT online możesz wysłać deklarację na serwery Ministerstwa Finansów albo wydrukować druk i zanieść go (lub wysłać pocztą) na właściwy adres.