Jaki program do rozliczania PIT-u?

Na rynku można spotkać obecnie wiele programów oraz aplikacji do rozliczania Pit-ów. Wybór jest uwarunkowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Podczas […]

Na rynku można spotkać obecnie wiele programów oraz aplikacji do rozliczania Pit-ów. Wybór jest uwarunkowany przede wszystkim indywidualnymi preferencjami. Podczas wyboru warto pamiętać o tym, aby dokonać właściwego wyboru, ponieważ będzie on zapewne wykorzystywany przez kilka  kolejnych lat. Rozliczanie Pit-ów będzie o tyle ułatwione, że część danych będzie automatycznie pobierana podczas wypełniania nowych deklaracji. To bardzo przydatna opcja, która pozwoli Tobie zaoszczędzić – wbrew pozorom – sporo wolnego czasu.[1]

Aplikacja czy program?

Użytkownicy dzielą się pod względem formy oprogramowania. Część z nich preferuje pracę przy komputerze, lecz pozostali wybierają aplikacje na urządzenia mobilne. Zapewne wygodniejszym rozwiązaniem jest rozliczenie PIT-u, pracując na komputerze. Jednak wiele osób zdecydowanie bardziej ceni sobie mobilność. Dzięki niej w mało skomplikowanych kwestiach podatkowych można dokonać rozliczenia bardzo szybko – nawet podczas czekania na spotkanie lub autobus. Poszczególne usługi mają możliwość rozliczania PIT-u zarówno w formie programu komputerowego oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Wszystko za sprawą chmury obliczeniowej, która sprawia, że Twoje dane migrują pomiędzy urządzeniami – potrzebujesz do tego połączenia z internetem.

Funkcje

W przypadku funkcji nie powinieneś mieć raczej żadnych szczególnych wymagań. Z reguły wszystkie usługi oferują podobne świadczenia, dlatego nie ma potrzeby doszukiwać się tych bardziej i mniej funkcjonalnych. Większość z nich zapewnia rozliczanie więcej niż tylko jednej deklaracji PIT. Dodatkowo przydatna opcją jest możliwość wysyłania maila z załączonym PIT-em bezpośrednio z usługi. Oczywiście standardem jest możliwości rozliczania różnych rodzajów deklaracji:

  • PIT 28,
  • PIT 36,
  • PIT 36L,
  • PIT 38,
  • PIT 39.

 

Do kogo należy program?

W świetle ostatnich afer związanych z prywatnością w internecie, warto uważać na to, komu powierzasz swoje dane. Duża część osób w ogóle nie przejmuje się tym, w jakim miejscu wpisuje swoje dane osobowe. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której są one wykorzystywane do oszustw finansowych lub włamań na konta bankowe. Dla wielu osób może to brzmieć jak fikcja. Jednak co roku dochodzi do wielu wykroczeń i przestępstw z wykorzystaniem właśnie danych osobowych pozyskanych w nielegalny sposób. Dlatego przed zarejestrowaniem warto przeczytać o podmiocie, który zarządza daną witryną lub oprogramowaniem. Pamiętaj, że podczas rozliczania PIT-u podajesz znacznie więcej informacji niż w przypadku innych usług, z których korzystasz za sprawą internetu.

Wybór programu lub aplikacji do rozliczania PIT-u wcale nie należy do takich łatwych. Wpływa na to wiele czynników, które utrudniają cały proces decyzyjny. Warto pamiętać o tym, by program spełniał przede wszystkim Twoje oczekiwania. Warto wzorować się rankingami, które są umieszczone w internecie, jednak nie należy się nimi bezgranicznie kierować. To Twój niezależny wybór.

[1] https://www.radiozet.pl/Nauka-i-Technologia/Technologia/PIT-2019-za-2018-rok-Jak-rozliczyc-PIT-online-Polecamy-3-najlepsze-darmowe-programy, dostęp: 23.08.2019r.