Jakie ulgi dla podatników, czyli jak się rozliczyć i skorzystać ze swoich praw

Płacenie podatków normalnie nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Ot, przykry obowiązek, z którego co roku musimy się rozliczyć. Tymczasem […]

Płacenie podatków normalnie nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Ot, przykry obowiązek, z którego co roku musimy się rozliczyć. Tymczasem wśród praw, związanych z płaceniem zależności na rzecz Urzędu Skarbowego, możemy dostrzec między innymi, zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, prawo do zwrotu ulg podatkowych. Jakie zatem przysługują i komu?

Dwa rodzaje odliczeń przy rozliczeniach PIT

Generalnie ulgą podatkową nazywamy możliwość zmniejszenia kwoty wymaganej do zapłaty w ramach obowiązków podatkowych, którą objęte są konkretne kwestie. Podstawowe rozróżnienie polega na wyróżnieniu odliczeń od dochodu oraz odliczeń od podatku. Warto podkreślić, że każde rozliczenie – niezależnie czy dotyczy rozliczenia przez Internet, programem online czy standardowo, stacjonarnie – pozwala na uzyskanie ulgi.

Co ciekawe, statystyki zebrane przez firmę KPMG pokazują, że aż 67% badanych korzystających z ulgi podatkowej w ubiegłym roku korzystało z ulgi na dzieci.[1] Drugie miejsce to ulga rehabilitacyjna, którą pobrało 16%, a trzecie zbiór innych ulg (14%).

Wybrane odliczenia od dochodu przy korzystaniu z programów PIT

Jakie odliczenia od dochodu możemy wybrać? Możliwości jest wiele. Wypełniając e-deklarację możemy mieć pewność, że nie przeoczymy żadnej możliwości, jednak standardowo także będziemy mogli korzystać z ulgi. Oto kilka najczęściej wybieranych przez Polaków:

  • Ulga na badanie i rozwój – maksymalne odliczenie może wynosić od 100% do 150% kosztów poniesionych na poszczególne wydatki kwalifikowane do tejże ulgi. Wymagana jest tu ewidencja tychże kosztów, ale dotyczy ona tylko rozliczenia PIT-36 oraz PIT-36L.
  • Ulga na leki – kwota, jaka przysługuje podatnikowi, na podstawie potwierdzenia sprzedaży leku, wynosi koszt leków minus 100 złotych na miesiąc. Dodatkowym warunkiem jest jednak zaświadczenie lekarskie o konieczności ich przyjmowania, a złożyć ją można wraz z deklaracją PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28.
  • Ulga internetowa – maksymalna kwota dotycząca użytkowania internetu wynosi 760 złotych i wymagana jest oczywiście umowa opisująca status pobierania i opłacenia rachunków internetowych. Warto jednak pamiętać, że nie można jej uzyskać więcej niż dwa lata z rzędu. Do złożenia wraz z PIT-em 36, 37 oraz 28.

Wybrane odliczenia od podatku

W tym wypadku jest to odliczenie od samego podatku, czyli takie, które zmniejsza wysokość samej jego kwoty.

Podstawową formą ulgi jest ulga prorodzinna. To właśnie ulga na dzieci. Maksymalne odliczenie łączy się z liczbą posiadanych dzieci. Przy jednym dziecku jest to 1112,04 pod warunkiem zarobków. Przy drugim i trzecim oraz każdym następnym warunek ten znika, natomiast przy 4 dzieci kwota wynosi 2700. O ulgę występuje się wraz z rozliczeniem PIT-36 oraz PIT-37.

Ulgą podatkową jest także ulga na składki zdrowotne. W tym wypadku jest ona równa wysokości zapłaconych lub pobranych składek w danym roku. Należy dysponować tzw. RMUA lub innym dokumentem potwierdzającym ich wartość. Wartość wynosi wówczas 7,75% podstawy przy standardowych 9%. Do rozliczenia z każdą deklaracją PIT.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2018/04/pl-Raport-Roczne-rozliczenie-Polakow-PIT-2017.pdf,