Kiedy będzie zwrot podatku?

Składając PIT do urzędu skarbowego, informujesz jednocześnie o wszystkich zdarzeniach, które w trakcie roku przyczyniły się do generowania przychodu. W […]

Składając PIT do urzędu skarbowego, informujesz jednocześnie o wszystkich zdarzeniach, które w trakcie roku przyczyniły się do generowania przychodu. W świetle złożonego formularza PIT może wyniknąć, że zaliczki na podatek, które były płacone w trakcie roku, są wyższe niż cała roczna kwota podatku. W takiej sytuacji powstaje prawo do zwrotu nadpłaty. Warto pamiętać o tym, aby wystąpić o zwrot do urzędu skarbowego w należyty sposób. Wówczas można liczyć na sprawny przelew ze strony urzędu skarbowego. W 2020 roku należy uważać, ponieważ szybsze złożenie deklaracji PIT nie będzie równoznaczne z wcześniejszym zwrotem podatku.[1]

Termin zwrotu dla deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38

Terminy zwrotu dla deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 są przedstawione w poniższej tabeli.

Kiedy należy złożyć deklarację PIT?Kiedy otrzymasz zwrot podatku PIT?
1.01.2020 – 17.02.20201.04 lub w przypadku szybszego złożenia możesz spodziewać się tego, że zostanie szybciej rozpatrzone przed innymi deklaracjami złożonymi w późniejszym czasie.
17.02.2020 – 30.04.2020 dla deklaracji, które zostały złożone w sposób elektroniczny (e-deklaracje)W okresie 45 dni od momentu następnego dnia po złożeniu deklaracji.
17.02.2020 – 30.04.2020 – dla deklaracji, które zostały złożone w sposób tradycyjny (formularz drukowany)W okresie 3 miesięcy od momentu następnego dnia po złożeniu deklaracji.
PIT-37 albo PIT-38, które nie zostały złożone przez podatnikaW okresie 3 miesięcy od momentu dnia 30.04.2020 r. Maksymalnym terminem zwrotu jest 31.07.2020 r.

Czy warto składać deklarację przed 17 lutego 2020 r.?

Jest to opłacalne dla podatnika. W momencie, kiedy składasz deklarację do urzędu skarbowego, dochodzi do ich wstępnej weryfikacji. Termin jest ustalony na 17 lutego 2020 roku. Przekazując deklarację wcześniej niż o wyznaczonej dacie, nie będziesz skazany na czekanie w kolejce do weryfikacji. Dlatego jeśli jesteś podatnikiem, któremu zależy na czasie i szybkim zwrocie, wówczas powinieneś zdecydować się właśnie na złożenie deklaracji PIT zaraz po otrzymaniu PIT-11 od swojego pracodawcy.

Zaniechanie wcześniejszych terminów i płatności

W sytuacji kiedy podatnik ma zaległe zobowiązania względem urzędu skarbowego, nie ma co liczyć na zwrot podatku. Zostaje ona zaliczona w rozliczenie zaległości. Dzieje się tak zarówno w sytuacji, jeśli podatnik zalega z tytułów podatkowych, jak i wszystkich pozostałych. Jest to sposób na ściąganie zaległości przez urząd skarbowy. Dopiero w sytuacji, kiedy podatnik jest rozliczony ze wszystkiego z urzędem skarbowym może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku.

Jeśli zależy Ci na szybkim zwrocie nadpłaconego podatku PIT, wówczas nie można zwlekać. Dlatego najlepiej zaraz po otrzymaniu druku PIT-11 od swojego pracodawcy wypełniać obowiązującą Cię deklarację PIT. Pamiętaj jednak o błędach, które mogą pojawić się na dokumencie otrzymanym od pracodawcy. Zawsze warto dopilnować, aby wszystkie informacje o Twojej osobie, które są składane do urzędu skarbowego, były kompletne.

[1] https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwrot-podatku-pit-sprawdz-czy-ci-sie-nalezy,245,0,2398965.html, dostęp: 18.08.2019r.