Krok po kroku jak… złożyć Twój e-PIT szybko i bez problemów

Od 15 lutego możesz złożyć rozliczenia PIT online, za pomocą ministerialnej platformy Twój e-PIT. Sprawdź, jak zrobić to krok po […]

Od 15 lutego możesz złożyć rozliczenia PIT online, za pomocą ministerialnej platformy Twój e-PIT. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku.

Krok 1 – wybór strony

Znajdź serwis poświęcony systemowi Twój e-PIT (zwykle ikonka z tą nazwą) i wybierz go. Zobaczysz stronę, na której będziesz musiał zweryfikować swoje dane i zalogować się do systemu.

Deklarację możesz, również wypełnić i wysłać korzystając z naszego darmowego programu do rozliczenia PIT

Krok 2 – uwierzytelnienie

Aby korzystać z serwisu należy przejść pomyślnie uwierzytelnienie. W tym celu możesz wybrać dwie opcje:

Samodzielne wpisanie danych

  • Wpisz swoje dane w miejsca do tego przeznaczone. Będą to dane osobowe, numer PESEL (ewentualnie NIP lub data urodzenia) oraz kwota przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców za rok 2018 (np. PIT-11).
  • Potwierdź kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z e-deklaracji bądź deklaracji standardowej za rok 2017.

Skorzystanie z profilu zaufanego

  • Jeśli posiadasz założony profil zaufany, możesz z niego skorzystać wpisując swoje dane logowania i potwierdzając tym samym swoją tożsamość.

Krok 3 – sprawdzenie poprawności danych

Bardzo ważne jest, byś dokładnie sprawdził prawidłowość wprowadzonych danych. Jeśli zauważysz błąd, zwróć się do Urzędu Skarbowego i zgłoś niedokładności. Pamiętaj, że jeśli dane nie będą właściwe, a sam zdecydujesz się rozliczyć PIT przez Internet, będziesz musiał zmienić zeznanie odpowiednią korektą w późniejszym terminie.

Krok 4a – akceptacja zeznania

Jeśli uważasz, że deklaracja PIT-38 lub PIT-37 jest poprawna, nie musisz już nic robić. Wystarczy, że zaakceptujesz zmiany i prześlesz odpowiednie dokumenty do Urzędu Skarbowego.

Krok 4b – wprowadzenie zmian

W tym kroku możesz zmieniać swoje zeznanie. Wybierz tę opcję, jeżeli:

  • nie rozliczasz się indywidualnie. Wówczas zmień sposób rozliczania na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
  • chcesz zmienić i wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcesz przekazać 1% swojego podatku.
  • dodać ulgę lub zmienić dane ulgi na dzieci.
  • dodać inne dane, np. ulgi na rzecz darowizny na cele krwiodawstwa czy z tytułu użytkowania internetu.

Krok 4c – odrzucenie deklaracji

Jeśli nie zgadzasz się na obsługę przez program Twój e-PIT i chcesz samodzielnie wypełnić zeznanie, możesz wybrać opcję rezygnacji z e-deklaracji. Wówczas e-PIT proponowany przez Urząd nie będzie brany pod uwagę. Możesz albo samodzielnie wypełnić Twój e-PIT, albo rozliczyć się w innej formie.

Krok 4d – brak działania

Jeśli jednak nie zdecydujesz się na żadne działania, deklaracja – wraz z 30 kwietnia 2019 –
zostanie wysłana do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak rozliczysz się wcześniej innym
sposobem, ale nie zrezygnujesz z tak wystawionego PIT-a, Twój e-PIT nie będzie brany pod
uwagę.

Krok 5 – potwierdzenie i złożenie deklaracji

Jeśli jesteś pewny co do swojej decyzji, potwierdź ją i albo wyślij rozliczenie podatkowe do fiskusa, albo pamiętaj, by do 30 kwietnia rozliczyć się w innej formie.

Krok 6 – odebranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru

Gdy zdecydowałeś się na finalizację rozliczenia przez Internet, możesz odebrać specjalny dokument – UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które dokumentuje fakt złożenia przez Ciebie zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy.