Kto wypełnia PIT-36?

PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Każdy jako podatnik ma obowiązek rozliczania się corocznie z Urzędem Skarbowym […]

PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Każdy jako podatnik ma obowiązek rozliczania się corocznie z Urzędem Skarbowym z uzyskanych zarobków. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie dla nich druki. Istnieją dwie możliwości dla każdego. Jedna to złożenie tradycyjnego druku deklaracji w Urzędzie Skarbowym – jednak fiskus coraz bardziej stara się odejść od tego rozwiązania – oraz wykonanie tego drogą internetową bez wychodzenia z domu. Rok za rokiem pokazuje, że coraz większa ilość podatników decyduje się na drugą opcję, co zapewnia znaczną oszczędność czasu oraz pozwala uniknąć niepotrzebnych błędów, ponieważ program sam prowadzi każdego podatnika za rękę pokazując co i jak należy wykonać krok po kroku.[1]

Dla kogo jest PIT-36?

W szczególności dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą. To właśnie z myślą o nich został przygotowany druk PIT-36. Jest to zaraz obok PIT-37 najbardziej popularna deklaracja ze wszystkich, jakie są rozliczane przez polskich podatników. Oznacza to, że podatek za rok 2019 należy rozliczyć zgodnie z nową skalą podatkową, czyli tej wynoszącej 17,75% za dochody do 85528 zł. PIT-37 dotyczy tych osób, które osiągały przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i rozliczają swój podatek dochodowy w oparciu na zasadach ogólnych zgodnie ze skalą podatkową.

Jak należy wypełnić PIT-36 za 2019 rok?

Wypełnienie PIT-u 36 jest oczywiście bardzo ułatwione ze względu na rozwój oprogramowania przeznaczonego do rozliczania deklaracji podatkowych. W znaczny sposób ułatwiają one poruszanie się po formularzu. Nawet osoba, która nie ma specjalistycznej wiedzy księgowej jest w stanie wypełnić swój PIT. Przy każdej komórce pojawia się wytłumaczenie oraz podpowiedź, co i w jakiej kwocie powinno znaleźć się właśnie w tym miejscu. W ten sposób bez dużego wysiłku można wykazać dochody, przychody oraz koszty uzyskania przychodu tak, aby Urząd Skarbowy miał do nich dostęp.

Czy warto wysyłać PIT-36 drogą elektroniczną?

Jest ku temu wiele argumentów potwierdzających słuszność korzystania z elektronicznych sposobów przekazu deklaracji do Urzędu Skarbowego. Przede wszystkim takim argumentem jest czas. Przy ponownym wypełnianiu deklaracji za kolejny rok, wiele danych (przykładowo osobowych) jest po prostu eksportowanych do nowego rozliczenia, co stosunkowo skraca czas wypełniania formularza PIT-36. Kolejnym argumentem za tym, aby zdecydować się na rozliczanie PIT-u drogą online jest możliwość robienia tego z każdego miejsca na świecie. Nie ważne, czy jesteś w Polsce czy za granicą. Możesz się tym zająć w każdej chwili. Wystarczy mieć laptopa lub telefon dostępem do internetu.  Nawet nie musisz wozić urządzenia razem ze sobą, ponieważ wystarczy zalogować się na swoje konto na dowolnym urządzeniu. Po zakończonej pracy wylogować by zabezpieczyć swoje pliki i to koniec.

W przypadku przedsiębiorców złożenie PIT-a 36 jest bardzo ważne chociażby w sytuacji, kiedy podatnik chce uniknąć kontroli skarbowych oraz wymierzania kary za zwłokę lub uchylanie się od rozliczenia się z podatku dochodowego.

[1] https://natemat.pl/297737,pit-36-kto-powinien-go-wypelnic-proste-i-konkretne-wyjasnienie, dostęp: 27.01.2020r.