Łatwiejsza obsługa Twojego e-pitu od przyszłego roku

Informatyzacja procesu rozliczania Pitów prowadzi między innymi do upraszczania tej czynności. Programy komputerowe oraz strony internetowe na każdym kroku podpowiadają, […]

Informatyzacja procesu rozliczania Pitów prowadzi między innymi do upraszczania tej czynności. Programy komputerowe oraz strony internetowe na każdym kroku podpowiadają, co należy zrobić na danym etapie rozliczania PIT-u. Nowoczesne rozwiązania same prowadzą podatnika za rękę podczas wypełniania formularzy PIT. Czy może być jeszcze łatwiej niż jest teraz?6

Jak zalogować się do Twój e-pit?

Jest to bardzo łatwa czynność do wykonania. Po tym jak pobierzesz program z ministerialnej strony internetowej musisz podać poniższe informacje:

  1. PESEL (ewentualnie NIP jeśli podatnik takowy posiada oraz datę urodzenia)
  2. Kwotę przychodu wskazaną w picie za rok 2017
  3. Kwota przychodu za 2018 rok, która znajduje się w informacji od płatników, czyli pracodawców – PIT-11.

W przypadku, kiedy posiadasz profil zaufany, wtedy nie musisz wykonywać powyższych czynności. Wystarczy jedynie podać dane do logowania do PZ.

Czy e-pity są trudne w obsłudze?

Oczywiście jest to tak samo intuicyjny program jak każdy inny, który służy rozliczaniu pitów. Jeśli nie masz zielonego pojęcia o kwestii podatków, wtedy nie musisz się załamywać. Kiedyś było to nie lada wyzwanie, kiedy trzeba było dokonać rozliczenia na arkuszu papieru. Jednak teraz w dobie powszechnej informatyzacji, program komputerowy prowadzi podatników za rękę. Nie trzeba się niczym przejmować – w tym również znajomością podatków. Aplikacja zada Tobie pytanie w odpowiednim momencie, które będzie odwoływało się do właściwych przepisów, a co za tym idzie obowiązek podatnika będzie spełniony lub nie – jeśli dana kwestia go nie dotyczy.

Na czym polega nowa łatwość?

Nowość wprowadzona przez Ministerstwo finansów polega na automatyzacji wypełniania określonych informacji o podatniku. Na chwilę obecną można to zaobserwować w przypadku danych osobowych, które uzupełniają się w momencie utworzenia nowego formularza. Podobnie będzie w przypadku ulg na dzieci oraz ich danych. Jaki będzie tego skutek? Mniej czasu poświęcisz na rozliczanie swojego PIT-u. Do tego za każdym razem dąży automatyzacja, czyli upraszczania procesów, które zajmują stosunkowo dużo czasu, a w dodatku są bardzo nużące i nudzące. Dzięki temu rozliczając swój PIT za 2019 rok będziesz mieć mniej do zrobienia, jeśli we wcześniejszych pitach masz uwzględnione już informacje o dzieciach i ulgach na nie.

Twój e-pit to aplikacja, która jest zalecana przez państwo. Oczywiście na rynku można znaleźć wiele innych usług, które działają równie sprawnie. Zaletą Twojego e-pitu jest między innymi bieżące aktualizowanie narzędzia w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian w prawie podatkowym. Jest to wygodne dla podatników, którzy nie są zawodowo związani z branżą podatkowa i nie śledzą na bieżąco najnowszych zmian w przepisach. Program sam powie i przeprowadzi rozliczenie PIT-u krok po kroku. Od 2020 roku wszystko będzie jeszcze bardziej ekspresowe, ponieważ ulgi na dzieci i ich dane same się uzupełnią.