Metody rozliczania PIT-u

Rozliczanie PIT-u jest możliwe na kilka sposobów i jest to dodatkowo zależne od kryterium, jakie jest ma dana osoba na […]

Rozliczanie PIT-u jest możliwe na kilka sposobów i jest to dodatkowo zależne od kryterium, jakie jest ma dana osoba na uwadze. W przypadku formy rozliczania PIT-u można wyróżnić dwie możliwości: papierowa i elektroniczna. Może pojawić się również kwestia rozliczania swojego podatku samodzielnie lub z małżonkiem/małżonką. Warto mieć na uwadze wszystkie możliwości, jakie daje PIT. Bardzo często można wiele na tym skorzystać w kwestii finansowej lub po prostu zaoszczędzić wolnego czasu.[1]

Samodzielnie

Jest to najbardziej powszechna forma rozliczania swojego PIT-u. Dzięki temu patrzysz tylko i wyłącznie na siebie. Kiedy masz wolną chwilę, wtedy siadasz i zajmujesz się rozliczeniem. Wówczas korzystasz ze wszystkich praw oraz odliczeń, które są przypisane jedynie do Ciebie. Kwoty, które będą widoczne na formularzu PIT-11, wystarczy jedynie przepisać bez wykonywania żadnych innych czynności.

Z małżonkiem

Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, wówczas masz możliwość wybrania wspólnego rozliczenia PIT-u. W przypadku zdecydowania się na tę formę rozliczania podatku, należy dokonać określonych kroków, które uwzględnią dochód małżonków oraz koszty w odpowiednich proporcjach. Jednak musisz się tym przejmować jedynie, kiedy rozliczasz się w sposób tradycyjny. Wtedy powodzenie oraz poprawność jest uzależniona od Twojej wiedzy na temat. Jeśli planujesz rozliczanie przez program komputerowy lub stronę internetową, wtedy nie musisz przejmować się wszystkim. Z reguły narzędzia te są przygotowane do przeprowadzania podatnika krok po kroku przez wszystkie czynności, jakie powinien dokonać. Technologia zadba o poprawność Twojego formularza PIT.

Wersja papierowa i przez internet

Coraz mniej osób decyduje się na tradycyjne wypełnianie PIT-u. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim jest to mniej ekonomiczna wersja niż przez internet, ponieważ pojawia się tutaj kwestia wydruku. Warto mieć również na uwadze fakt, że nie każde gospodarstwo domowe posiada drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, gdzie formularz może zostać wydrukowany. Oczywiście istnieje opcja pójścia do urzędu skarbowego. Tam wszystkie dokumenty są zawsze przygotowane i udostępnione dla podatników za darmo. Jednak w takiej sytuacji traci się czas, który można byłoby poświęcić na wypełnienie wniosku przez internet.

Możliwości rozliczania się z podatku jest wiele. Dlatego warto jest mieć na uwadze przykładowo możliwość składania wniosków przez internet. Prowadzi to do bardzo dużej oszczędności czasu. Dodatkowo dobrze jest się przekonać do elektronicznego rozliczania swojego podatku, ponieważ jest to kwestia edukacji i nabywania praktyki. Poszczególne podatki dla przedsiębiorców są obarczone obowiązkiem rozliczania już tylko i wyłącznie przez internet. Forma papierowa w ich przypadku nie jest możliwa. Oczywiście w tym samym kierunku zmierza również PIT. Jest to jedynie kwestia czasu. Wówczas stanowiłoby to znaczne ułatwienie dla samym podatników oraz dla urzędników zajmujących się pitami po ich złożeniu lub wysłaniu do urzędu skarbowego.

[1] https://www.e-pity.pl/pit-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/, dostęp: 11.10.2019r.