Na co Polacy przeznaczają swój 1% podatku?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na przekazanie procenta ze swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Według […]
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na przekazanie procenta ze swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Według danych KPMG[1], które pokrywają się z danymi statystycznymi Głównego Urzędu Statystycznego, 82% respondentów wyraziło chęć przekazania 1%, podczas gdy w tym roku wskaźnik ma podskoczyć o kolejne trzy bądź cztery punkty procentowe.
Stan organizacji pożytku publicznego w Polsce
Jak pokazują dane GUS-u średnia kwota, jaką Polacy przekazują w swoim jednym procencie wynosi nieco ponad 70 złotych.[2] Już samo to wskazuje, że coraz chętniej – wypełniając e-deklarację oraz rozliczając się tradycyjnie, wybieramy organizację, która ma otrzymać nasze pieniądze. Tendencja pokazuje, że tzw. OPP jest coraz więcej. Te same badania wskazują, że na przestrzeni lat 2004-2015 ich liczba wzrosła czterokrotnie.[3]
Ta tendencja pokazuje, że Polacy coraz chętniej chcą przekazywać 1% podatku. Wielu z nich nie wie jednak, czy w programie Twój e-PIT lub innym sposobie rozliczania przez Internet będą oni mogli wybrać właściwą organizację. Tymczasem jest to jeszcze prostsze niż sądzono.
Kto chce przekazywać 1% swojego rozliczenia PIT?
Najczęściej przekazujemy swój procent, gdy nasz dochód przekracza 4500 złotych, ale nie są wyższe niż 6000 złotych. To w tym przedziale, zgodnie z badaniami KPMG, aż 92% Polaków decyduje się wskazać organizację. Jedyne 8% nie przekazuje żadnej sumy, a osób, które odpowiedziały „nie wiem” mnie ma tu wcale.
W przypadku do 1500 złotych można znaleźć najmniej osób chętnych do oddania swojego procenta i najwięcej tych, którzy tego nie robią (68% do 26%). Aż 6% – i to znów najwyższy wynik w tym przedziale – nie wie czy przekazuje 1% własnego podatku. Najczęściej są to osoby młode, które rozliczenia PIT-36 lub PIT-37 wykonują po raz pierwszy w życiu.
Przy okazji warto zaznaczyć, że omawiany 1% podatków można przekazać zarówno z wyżej wskazanych rozliczeń PIT, jak i z innych, takich jak:
- PIT 28,
- PIT 36L,
- PIT 38,
- PIT 39.
Dokonać tego można rozliczając się online, poprzez program PIT online lub standardowo, stacjonarnie w Urzędzie.
Komu ufają Polacy przy wypełnianiu e-PIT-a lub deklaracji standardowej?
Na koniec warto zastanowić się na podstawie jakiej decyzji Polacy przekazują swój 1% podatku z e-PIT-u czy innych form rozliczenia się z fiskusem. Przede wszystkim robią to w oparciu o sugestię lub namowę kogoś ze znajomych lub rodziny – to aż 68%. 18% ankietowanych dobiera adresata losowo, natomiast 14% opiera się o informacje zawarte w mediach.
Źródło
[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2018/04/pl-Raport-Roczne-rozliczenie-Polakow-PIT-2017.pdf, dostęp: 02.04.2019r.
[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/gospodarka-spoleczna-wolontariat/gospodarka-spoleczna-trzeci-sektor/organizacje-pozytku-publicznego-i-1,4,3.html, dostęp: 02.04.2019r.
[3] Idem.