Nadchodzą zmiany w rozliczaniu się z fiskusem

Co zaskoczy nas od nowego roku? Jakie zmiany szykuje dla nas budżetówka? Na pewno jedną z ciekawszych kwestii, które dotyczą […]

Co zaskoczy nas od nowego roku? Jakie zmiany szykuje dla nas budżetówka? Na pewno jedną z ciekawszych kwestii, które dotyczą większości obywateli, jest nowy sposób rozliczania się z fiskusem. Teraz będziemy musieli wykorzystywać własny i indywidualnie nadany rachunek bankowy. W ten sposób będziemy zmuszeni rozliczań PIT, CIT czy VAT. Nie zapominając przy tym o należnościach natury niepodatkowej. Nowe przepisy mają stworzyć znacznie bardziej przejrzysty obraz rozliczeń z obywatelami, a także ma ułatwić pracę samych urzędów skarbowych. Dla przeciętnego obywatela to równie wielkie ułatwienie. Dotychczas każda przeprowadzka i zmiana miejsca zamieszkania zmuszała nas także do zmiany kont, na które należało wysyłać obowiązkowe naliczenia. Od nowego roku wszystko ulegnie radykalnej poprawie.

Od 1 stycznia 2020 r. wszystkim podatnikom oraz czynnym płatnikom udostępniony zostanie jedynie im przypisany rachunek podatkowy. Za jego pomocą możliwe będzie rozliczenie należności z tytułu CIT czy PIT. Skarbówka planuje przenieść wszystkie należności związane z rozrachunkami z podatnikami i płatnikami właśnie na jedno konto bankowe. Cel jest prosty – uproszczenie procesów rozliczania się, a także minimalizacja ryzyka pomyłki czy nieprzekazania wpłat. To oczywiste ułatwienie tak dla obywateli, jak i dla samych urzędów.

Uproszczenia w rozliczeniach

Dostęp do indywidualnego numeru rachunku podatkowego, o którym mowa, będzie możliwy jedynie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Finansów. I to po podaniu osobistego identyfikatora podatkowego, czyli numery PESEL, jeśli myślimy o osobach fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, ani niebędących zarejestrowanymi podatnika VAT.  W innych przypadkach będzie to NIP. Ministerstwu udostępnia w ten sposób specjalny formularz – sprawdź podatki.gov.pl. Numer rachunku, na który musimy zgłaszać wypłaty, będzie również dostępny za pośrednictwem urzędu skarbowego.

Indywidualny numer musi składać się z podobnych części jak w przypadku komercyjnych kont bankowych, czyli z:

  • identyfikatora podatkowego;
  • sumy kontrolnej;
  • oraz numeru rozliczeniowego jednostki organizacyjnej banku.

Otrzymany numer ma być wykorzystywany tylko i wyłącznie do identyfikacji podmiotu, który uregulował zobowiązanie budżetowe i tylko dla jego wpłat.

Należy pamiętać, że fiskus zmodyfikuje również zasady obejmujące działanie całego procesu związanego z zaliczaniem wpłat na zobowiązania podatkowego. Po wprowadzeniu zmian dokonana wpłata w pierwszej kolejności będzie kierowana do pokrycia najstarszego zobowiązania. Oczywiście z uwzględnieniem rodzaju podatku, który określa już sam podatnik. Jednak jeśli nie zostanie określony rodzaj opłacanego podatku, wtedy ta sama zasada obejmuje najstarsze zobowiązanie spośród wszystkich istniejących.

Wydaje się, że faktycznie takie zmiany mogą okazać się korzystne. Na pewno są korzystne dla samych urzędów, ale i przeciętnemu obywatelowi znacznie ułatwią kontrolę nad rozliczeniami i spłatę wszelkich zobowiązań budżetowych. Pamiętajmy, że bliźniacze rozwiązanie sprawdziło się równie dobrze w rozliczeniach z ZUS.