Najczęstsze błędy i pomyłki przy rozliczaniu PIT 2014

Okres rozliczeń PIT właściwie większość z nas ma już za sobą. Od zeszłego czwartku, czyli po 30 kwietnia, który był […]

Okres rozliczeń PIT właściwie większość z nas ma już za sobą. Od zeszłego czwartku, czyli po 30 kwietnia, który był ostatecznym terminem składania zeznań takich jak PIT-36, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, urzędnicy przyjmują już tylko spóźnione deklaracje oraz ewentualnie rozpatrują pierwsze poprawki. No właśnie, a czy Ty dobrze wypełniłeś swój PIT? Nie chcemy nikogo przecież straszyć, ale błędy mogą się pojawić nawet w pozornie najprostszych rozliczeniach. Niniejszym zwracamy uwagę na najpopularniejsze błędy.

Kim on jest czyli identyfikacja podatnika

Częstym błędem, który popełnia dość spora grupa podatników, jest posługiwanie się niewłaściwym identyfikatorem. W myśl zmian przepisów, jakie nastąpiły po roku 2012, osoby posługują się wyłącznie numerem PESEL, wyjątkiem są ci, którzy prowadzą własną firmę. Nie należy wpisywać numeru NIP pracodawcy w miejsce naszego numeru PESEL, w myśl błędnego przekonania o tym, że skoro w druku PIT-11 figurował on na pierwszej pozycji, to „powinniśmy go po prostu przepisać”.

Teraz o sprawie istotniej, jeśli nie najistotniejszej. Jeśli wypełniłeś już formularz i składasz go w urzędzie skarbowym, to proszę Cię – nie zapomnij go podpisać! Jest to rzecz, która raczej rzuca się w oczy, tak więc mamy nadzieję, że albo Ty, albo urzędnik przyjmujący druk w okienku zauważy ten brak, rzucając ostatni raz na zeznanie. Bez podpisu jest ono bowiem nieważne. Jeśli przed 30 kwietnia postanowiłeś sobie zrobić wolne, a ktoś inny zaniósł Twoje zeznanie do urzędu, przygotuj się na zwrot, a potem ponowne doręczenie już osobiście.

Częste błędy popełniane są także przy sumowaniu kwot dochodu. Szczególnie podatne są nasze zeznania na taki błąd, kiedy uzyskujemy przychód z kilu różnych źródeł. Podobnie może zdarzyć się, kiedy zaokrąglamy nasze przychody. Należy przy tym pamiętać, że kwoty zaokrąglane są do pełnych złotych w przypadku kwoty powyżej 0,5 (czyli pięćdziesięciu groszy) natomiast zaniżane poniżej połówki.

Sprawdzaj aktualność druków PIT!

Nie ma sensu brać dodatkowych druków ‚na zaś’, czyli na przyszły rok. Nasza nadgorliwość może bowiem negatywnie odbić się na naszym zeznaniu, szczególnie jeśli do obiegu wprowadzone zostaną nowe druki PIT i w związku z tym pominiemy ważną dla urzędu skarbowego informację. Nie będzie także złym pomysłem skorzystanie ze specjalnego programu do PIT na komputery, działającego także w wersji online. Zaprzęgając takie multimedialne narzędzie do pracy możemy liczyć na to, że wszystkie druki oraz załączniki są zgodne z obowiązującymi wzorami.

Dane miejsca zamieszkania muszą być zgodne z prawdą. Względem tego złożymy przecież nasz PIT za 2014 rok we właściwym urzędzie skarbowym. Nie należy także zapominać o możliwości przekazania części podatku (a dokładnie słynnego jednego

procenta) na rzecz jakiejś organizacji pożytku publicznego. Aby tego dokonać, należy przepisać podany na ulotce lub plakacie numer KRS organizacji oraz dopisek szczegółowy, jeśli dany podmiot ma więcej niż jeden cel zbiorki środków. Kwota naszego podarunku winna być zaokrąglona według zasad, które przedstawiliśmy wcześniej.

Kiedy rozliczenie nie przysługuje obojgu

Niektóre osoby rozliczają się wspólnie z małżonkiem. Wszystko jest w porządku, jeśli taka forma rozliczenia rzeczywiście nam przysługuje. Ale co, kiedy nasze małżeństwo jest już przeszłością, a wciąż czerpiemy korzyści majątkowe z jego tytułu?

Pamiętajmy, że aby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT, należy być w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (wyjątkiem jest śmierć w trakcie). Inne okoliczności, które mogą wykluczyć wspólne rozliczenie to między innymi rozliczanie się poprzez tzw. liniówkę, kartę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Niektórzy z podatników zapominają niekiedy o rubryce, w której należy zaznaczyć cel, w którym składamy do urzędu druk. Opcje są tylko dwie, pierwsza z nich to „złożenie zeznania”, drugie – korekta wcześniej złożonego. Krzyżykiem odznaczamy prawidłową opcję. W przypadku korekty należy pamiętać o dodaniu właściwych dokumentów, będących wyjaśnieniem jej sporządzenia.

Jeśli PIT za rok 2014 składaliśmy drogą elektroniczną, należy pamiętać, że taka forma rozliczenia się z fiskusem wymaga potwierdzenia. Jeśli wypełniony przez Internet formularz został wysłany poprawnie, otrzymamy popularne Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, w skrócie UPO. Jest to jednocześnie znak, że cały proces przebiegł pomyślnie.