Najważniejsze zmiany w drukach PIT 2016

Mimo, że wiele kwestii w prawie podatkowym ulegnie nowelizacji, lub jak kto woli „odświeżeniu”, niewiele większych zmian zapowiada się w […]

Mimo, że wiele kwestii w prawie podatkowym ulegnie nowelizacji, lub jak kto woli „odświeżeniu”, niewiele większych zmian zapowiada się w samych drukach. Z wazniejszych nowości należy wspomnieć o całkowitym usunięciu załącznika PIT-UZ. Oszczędzono nie tylko masę papieru, ale także nerwów w zdobyciu dodatkowego druku – od teraz wszystkie rubryki, które znajdowały się na PIT-UZ będa zamieszczone we właściwych drukach PIT-37 i PIT-36. Pojawiły się także nowe pola w drukach PIT-11 oraz PIT-40A/11A. Właściwie są to cztery rubryki informacyjne. W innych kwestiach bez zmian – właściwie nie ma tutaj jakiejś rewolucji, ot, drobne ulepszenia.

 PIT-UZ odchodzi do lamusa…

Z początkiem 2016 roku PIT-UZ przechodzi do historii, przynajmniej jako oddzielny załącznik dodawany do składanego zeznania, popularnych PIT-36 oraz PIT-37. Szczerze powiedziawszy tą zmianą, podarowano nam odrobinę wygody. Zamiast chodzić za dodatkowym drukiem, szukać go w bazach danych czy nawet zaprzęgać program komputerowy do jego wygenerowania – teraz wszystko mamy w jednym kawałku. Dane, które dotychczas wpisywaliśmy w druku PIT-UZ możemy już uzupełnić bezpośrednio we właściwy arkusz PIT-36 lub PIT-37.

Technicznie wygląda to następująco: wszystkie dane dotychczas uzupełnianie na załączniku PIT-UZ wpisujemy w pola od numeru 130 do 135, w sekcji H – dla PIT-37 oraz w pola od 196 do 200 w sekcji K i 215, 217 w sekcji L – jeśli rozliczamy się poprzez PIT-36. Oczywiście rubryki te dotyczą tylko i wyłącznie tych z podatników, którzy jak w latach poprzednich używali druku aby odliczyć pełną kwotę ulgi na dziecko. Dotyczył zatem tych sytuacji, gdy należna nam ulga na dzieci była wyższa od tej, na którą pozwalał nam podatek. A zatem w przypadkach, gdy podatek był zbyt niski do odliczenia całej ulgi dla dzieci. Niewykorzystana część ulgi przypadała nam tylko przez wypełnienie druku PIT-UZ, a w rezultacie albo otrzymywaliśmy większy zwrot podatku, albo odliczaliśmy całą ulgę na dzieci, w wariancie gdy podatek był zbyt niski.

Na dzień dzisiejszy, rozliczanie ulgi na dziecko nie różni się niczym od tego, którego dokonaliśmy w ubiegłym roku. Tym razem obejdziemy się jednak bez dodatkowego „papierka” aby bezpośrednio w PIT-36 lub PIT-37 przejść do sekcji ‚Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci’.

W sekcji tej zawarte zostały następujące pola: wymagane do wypełnienia ‚Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne’, ‚Różnica między kwota przysługującego odliczenia na dzieci a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym’, ‚Przysługująca kwota różnicy z tytułu dodatkowego zwrotu ulgi na dziecko’ oraz ‚Łączna kwota zwrotu’. Pierwsze pole, tak jak już zwróciliśmy uwagę, jest obowiązkowe. Należy przy tym

nadmienić, że kwota zwrotu dodatkowej ulgi na dziecko nie może być większa niż składki, które odliczyliśmy w głównej części zeznania PIT-36 lub PIT-37, pomniejszone o te z PIT-36L, PIT-28 lub na PIT-16A/PIT-19A. Rubryka kolejna odnosi się do sumy kwot z poz. 7 i 8 w części E na druku PIT-O a poz. 41 i 42 na tym samym druku. Kolejna rubryka nie powinna przysporzyć problemu natomiast ostatnia będzie kwotą zwrotu, jaka wynika z rozliczenia głównego, zwiększoną o zwrot ulgi na naszą pociechę.

Co nowego w PIT-11?

Nowinki zauważą także ci podatnicy, którzy co roku mają do czynienia z drukami PIT-11 oraz PIT-40/11A, czyli ci, którzy mają styczność z pracodawcą lub organem rentowym. Nowe pola do wypełnienia to między innymi ‚Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania podatnika”. Nowe pola lekko zaburzyły stary szyk numeracji – wypełnianie są przez pracodawców oraz organ rentowy. Kolejno to pola ‚Rodzaj obowiązku podatkowego podatnika’, ‚Zagraniczny numer identyfikacyjny podatnika’, ‚Rodzaj numeru identyfikacyjnego’ oraz ‚Kraj wydania numeru identyfikacyjnego’. Wszelkie modyfikacje nie mają wpływu na sposób rozliczenia właściwego druku PIT.

„Kosmetyczne” nowości w PIT-28

Opracowano także nowe wzory druków PIT-28 oraz PIT-28A. Najnowszy druk umożliwiał będzie opodatkowanie 2% ryczałtem przychodów ze sprzedaży przetwarzanych produktów roślinnych oraz zwierzęcych za przychody z 2016 roku. Dodana została zatem nowe pola ‚Ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych’ oraz ‚2%’ w sekcji C druku PIT-28. Dopisano także 2% w kolejnych kolumnach E, F oraz G. W związku z tym numeracja poszczególnych pól zmieniła się, a razem z nimi ‚przesunięciu’ uległy przypisy.

Załączniki PIT-O i PIT-D

W trakcie pisania tego artykułu załączniki PIT-O i PIT-D nie zostały jeszcze zatwierdzone. Tutaj także niewielkie, lekkie zmiany – tylko kolejność numeryczna rubryk i zmiana ich opisów, wcześniej odnoszących się do PIT-28.