Nie tylko młodzi, czyli jak nowy próg podatkowy wpłynie na rozliczenia PIT Polaków

Właśnie mija termin na składanie rozliczeń podatkowych i policzenie się z fiskusem. Dla większości z nas przygotowanie odpowiednich dokumentów nie […]

Właśnie mija termin na składanie rozliczeń podatkowych i policzenie się z fiskusem. Dla większości z nas przygotowanie odpowiednich dokumentów nie stanowi problemu, a to, co cieszy szczególnie, to fakt, że coraz więcej osób robi to przez odpowiednie programy i przez Internet – szybko, łatwo i przyjemnie. Tymczasem Ministerstwo Finansów już zapowiada nowe. W przyszłym roku wprowadzane będzie między innymi rezygnowanie z PIT dla młodych pracowników. Ale nie tylko, a na nowym progu skorzystać mogą wszyscy. Jak?

Pomysł podwyższenia kosztów uzyskania przychodów

Obecnie w polskim prawie, co widać także w każdym niemalże rozliczeniu PIT-37 czy PIT-38 oraz wielu innych, koszty uzyskania przychodów wynoszą 1335 złotych rocznie. W nowym roku podatkowym ma się to jednak zmienić. Ministerstwo Finansów planuje zwiększenie kwoty do 3000 złotych rocznie. To dość duża zmiana i może znacząco wpłynąć na zysk pracownika.

Ile można zyskać przy rozliczaniu pitów?

W praktyce chodzi bowiem o to, że przy minimalnej pensji pracownik – przy wypełnianiu rozliczenia PIT online czy rozliczenia tradycyjnymi drukami PIT, będzie mógł zyskać 470 złotych w skali roku. Dla osób zarabiających średnią krajową będzie to już kwota 696 złotych. Korzyść dla pracowników młodych (według programu objętych zeroprocentowymi pitami) to 1592 złotych w przypadku płacy minimalnej. Przy wynagrodzeniu 3563 złotych (maksimum, jaką można zarabiać, aby korzystać z nowej, korzystnej stawki) będzie wynosiło to 2986 złotych.

Obniżenie stawki PIT

Wedle zapowiedzi jedną z propozycji miało być obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17%. Okazuje się, że projekt nie tyle zakłada obniżenie podatku, co wprowadzenie nowego progu dochodowego z nową stawką. Sam próg został dla każdego ustanowiony na 42 764 złotych rocznie. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa koszt dla finansów publicznych to około 5,5 mld złotych rocznie. Istotą pomysłu, który widać będzie wyraźnie przy wypełnianiu PIT program online czy też tradycyjnie (choć wejścia na portal podatki.gov.pl wyraźnie wskazują na młodych i system e-deklaracji), jest zachęcenie osób pracujących w szarej strefie do legalizowania własnego zatrudnienia.

Koszty uzyskania przychodu a rozliczenia PIT online

W podstawowych zamiarach, przy wypełnianiu e-PIT-a (ale także i standardowo), koszty uzyskania przychodu miały wymiernie wpłynąć na ostateczny kształt rozliczenia. Prognozowano podwojenie kosztów uzyskania przychodu. Ostatecznie, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, będzie to aż potrojenie. Co to oznacza?

Osoby pracujące na etacie mogą odliczyć nawet 3000 złotych w ramach pitów z tytułu tychże kosztów. Obecnie to jedynie 1335 złotych, a więc rzeczywiście dla wielu podatników będzie to zmiana dość dobrze zauważalna. Rozwiązanie to jest niezwykle skuteczne. Już samo wprowadzenie na portalu podatki.gov.pl możliwości wypełniania Twojego e-PIT-a dało większe możliwości, np. przy pobieraniu danych na program PIT przez Internet, które wciąż są przyjemniejsze. Teraz do dyspozycji płatników będą także możliwości podwyższenia kosztów uzyskania przychodu, a to wymiernie wpłynie na kwoty, które zostaną w ich portfelach.