Nie wiesz, jaki PIT przy Twoich dochodach? Oto jak wypełnić rozliczenie szybko i sprawnie

Według badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez KPMG, już ponad połowa Polaków, a dokładnie 56% 1 , zdecydowała się rozliczyć swoje zeznanie podatkowe przez Internet

Według badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez KPMG, już ponad połowa Polaków, a dokładnie 56% 1 , zdecydowała się rozliczyć swoje zeznanie podatkowe przez Internet. W tym roku, przy picie za rok 2018 odsetek będzie jeszcze wyższy. Jednak nie tylko platforma się liczy, ale także to, jaki rodzaj PIT-a powinniśmy wypełnić. Czy o tym wiemy?

W jaki sposób możesz dokonać rozliczenia PIT?

Jasne zasady są określone przez Ministerstwo Finansów. Rozliczenia PIT lub e- deklarację można złożyć:

  • Samodzielnie – poprzez wypełnienie e-PIT-u i wysłanie go drogą elektroniczną do ministerstwa. Można to zrobić specjalnym programem PIT online lub poprzez ministerialną stronę.
  • W przypadku rozliczeń PIT-37 oraz PIT-38 w specjalnie przygotowanej w tym roku usłudze Twój e-PIT.
  • W sposób tradycyjny, samodzielnie, stacjonarnie, na drukowanych egzemplarzach.
  • Korzystając z pomocy biura podatkowego lub firmy podatkowej.
  • W przypadku emerytury i renty nie trzeba rozliczać się podatkowo. Wówczas wskazuje się tylko (za pomocą wniosku PIT-OP), na jaki cel przekazana powinna zostać kwota z 1% podatku.

Jakie deklaracje powinieneś wypełnić?

Wiedząc, jak można wypełnić deklarację skarbową, należy jednak mieć świadomość, że nie każda wymieniona powyżej forma odnosi się do każdego rodzaju PIT-a. Dlategonależy przeanalizować, jakie są możliwości oraz wybrać właściwy numer deklaracji na wniosku.

PIT-37

Ten rodzaj deklaracji jest najpowszechniejszy. Dotyczy wszystkich sytuacji, w których płatnik nie jest zobowiązany do opłaty zaliczek na podatek, gdyż jest wyręczany w tym zadaniu przez zatrudniającego. To organ zatrudniający lub wypłacający rentę i emeryturę ma obowiązek dbać o prawidłowe obliczanie, pobranie i zapłatę zaliczek. Dotyczy sytuacji umów o pracę, umów zlecenia czy umów o dzieło oraz kwestii emerytur i rent.

PIT-36

Z kolei ta deklaracja jest przeznaczona dla osób, które samodzielnie ustalają zaliczki na podatek lub opłacają go na koniec roku i nie korzystają przy tym z pomocy płatnika. Są to takie sytuacje jak: działalność gospodarcza, sprzedaż rzeczy ruchomych, prawa autorskie czy zatrudnienie za granicą.

PIT-38

Tym numerem deklaracji, którą można wypełnić programem PIT-38, określa się wszelkie przychody z każdego rodzaju inwestycji kapitałowych, które zostały opodatkowane inaczej niż tzw. ryczałtem.

PIT-28

Ten rodzaj deklaracji, który można także rozliczyć przez Internet, wypełnia się, gdy podatnik uzyska przychody z samodzielnej działalności gospodarczej lub z tytułu spółki jawnej lub cywilnej, które od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu czy dzierżawy opodatkowane są ryczałtem.

Kiedy należy się rozliczyć?

Przytoczone powyżej deklaracje to oczywiście nie wszystkie możliwości, jakie daje nam Urząd Skarbowy. Tymczasem badania pokazują, że większość osób rozlicza się w marcu. To aż 47% ankietowanych przez KPMG 2 . Podobna liczba osób wybiera rozliczenia online w kwietniu (20%), co w lutym (29%). W styczniu rozliczają się tylko ci, co muszą, więc osoby składające PIT-28 (3%).

 

Źródło: https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2018/04/pl-Raport-Roczne-rozliczenie-Polakow-PIT-2017.pdf,