Nowa metoda walki z zatorami płatniczymi – nierzetelny płatnik wykreśli koszty i doliczy przychód

Sposoby na nierzetelnych płatników Szykują się zmiany, które uderzą w nierzetelnych płatników. Osoby, które nieterminowo opłacają swoje zobowiązania, będą musiały […]

Sposoby na nierzetelnych płatników

Szykują się zmiany, które uderzą w nierzetelnych płatników. Osoby, które nieterminowo opłacają swoje zobowiązania, będą musiały wykreślić koszty a doliczą je do przychodu podatkowego.

Proponowane zmiany mają wydłużyć czas na uregulowanie płatności, ale przekroczenie ich wiąże się z konsekwencjami. Po 120 dniach kwoty niezapłacone wierzyciele mogą odliczać sobie od podstawy opodatkowania.  Nieterminowi dłużnicy w ten sposób pożegnają się z kosztami podatkowymi, a będą musieli doliczyć je do podstawy opodatkowania podatkiem PIT. W ten sposób planowane jest poradzenie sobie z zatorami płatniczymi.

Wcześniejsze korekty kosztów

Od 2016 roku usunięto  z systemu podatkowego przepisy, które zmuszały do dokonywania korekt w sytuacji niedopełnienia płatności. Korekty kosztów musiały być dokonywane, jeżeli nie uregulowano w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności należności wynikających z umów czy faktur. Ze zlikwidowania tych korekt szczególnie byli zadowoleni księgowi, którzy mieli z tym sporo problemów.