Nowa ulga IP Box, czyli programiści zapłacą 5% PIT-u

Na początku tego roku wprowadzona została nowa ulga – IP BOX. Polega ona na objęciu 5% stawką dochodu z kwalifikowanych […]

Na początku tego roku wprowadzona została nowa ulga – IP BOX. Polega ona na objęciu 5% stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Obejmuje ona więc dochody uzyskane z patentów, praw ochronnych na wynalazek, z wzoru przemysłowego, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a także z autorskiego prawa do programu komputerowego. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać również programiści prowadzący własny biznes. Muszą oni jednak być ostrożni, ponieważ korzystanie z ulgi może spotkać się z pewnymi komplikacjami.

Kto może skorzystać z ulgi?

Na podstawie art. 24d i 24e ustawy o CIT oraz art. 30ca i 30cb ustawy o PIT ulga IP BOX dotyczy podatników CIT oraz PIT. W związku z tym mogą z niej skorzystać zarówno spółki z o.o. i akcyjne, jak i przedsiębiorcy prowadzący biznes samodzielnie.

W samym październiku br. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpelacji, które dotyczyły programistów prowadzących działalność gospodarczą. Sprawy te dotyczyły głównie programistów, którzy tworzą:

  • aplikacje, które są częścią większego systemu (był to innowacyjny, częściowo zautomatyzowany system do zarządzania),
  • oprogramowanie na potrzeby klienta do całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia,
  • aplikację, która pozwala pasażerom komunikacji miejskiej obserwować aktualne położenie pojazdów na mapie.

Jak wygląda rozliczenie i ewidencja?

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi IP Box nie mogą stosować 5% stawki do zaliczek. Z ulgi tej można skorzystać dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatnicy muszą również pamiętać o tym, że zbiorcza ewidencja nie wystarczy do skorzystania z tej ulgi. Muszą oni prowadzić odrębną ewidencję, ponieważ będzie ona niezbędna do ustalenia przychodów, kosztów podatkowych oraz dochodów bądź straty przypadających na każde kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Dobrze jest jednak zabezpieczyć się na potrzeby ewentualnych kontroli. Organowi podatkowemu może nie wystarczyć sama odrębna ewidencja i może on chcieć upewnić się również czy podatnik wytworzył program komputerowy w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Zabezpieczyć się można np. poprzez używanie w umowach dokładnych sformułowań zamiast ogólników. Po kilku latach od zakończenia współpracy ze zleceniodawcą może być zwyczajnie trudno udowodnić, że stworzyło się coś wyjątkowego.

Problem może również stanowić ustalenie, czy dany produkt jest programem komputerowym. W związku z tym, że definicji nie można znaleźć w żadnych przepisach ani ustawach podatkowych, warto jest zgłosić się do dyrektora KIS o interpretację podatkową, która stanowiła odpowiedź na pytanie, czy dana praca może zostać uznana za program komputerowy.[1]

[1] https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1437892,ip-box-5-proc-pit-dla-programistow.html, dostęp 15.11.2019r.