Nowa ulga podatkowa dla młodych – bez pitów do 26 roku życia?

Już od sierpnia w polskim prawie podatkowym pojawi się nowy przepis, który zakłada nową ulgę podatkową. W przyszłorocznych rozliczeniach z […]

Już od sierpnia w polskim prawie podatkowym pojawi się nowy przepis, który zakłada nową ulgę podatkową. W przyszłorocznych rozliczeniach z fiskusem młodzi ludzie nie będą mieli dochodów potrąconych na rzecz podatku dochodowego. A przynajmniej takie jest założenie nowelizacji ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych.

Komu należy się nowa ulga w rozliczeniach PIT?

Ulga w pitach jest przewidziana dla młodych, tj. osób, które nie ukończyły 26 roku życia. W takim wypadku od 1 sierpnia ich zarobki zostaną powiększone o brak odciągnięcia podatku dochodowego. Świadczenie przewiduje objęcie pomocą 2 milionów pracowników, którzy osiągają przychody ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy czy stosunku służbowego.

Jak to będzie działać?

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy każda osoba poniżej 26 roku życia, która nie osiągnie zarobków wyższych niż próg podatkowy, nie będzie miała potrącanych składek na rzecz podatku dochodowego z tytułu pracy w dorocznej e-deklaracji czy druku PIT.

„Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Tylko w 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia. Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej” – możemy przeczytać na stronie gov.pl.[1]

Jak będą korzyści dla młodych w pitach?

Zgodnie z wyliczeniami dotyczącymi zerowego rozliczenia PIT dla młodych, przy minimalnym wynagrodzeniu miesięcznym 2250 złotych młody pracownik poniżej 26 roku życia będzie zyskiwał aż 133 złote miesięcznie, co da rocznie oszczędność rzędu 1592 złotych.

Z kolei przy rozliczaniu PIT przez internet przy wynagrodzeniu miesięcznym w wysokości 4765 złotych, a więc średnim prognozowanym wynagrodzeniu, oszczędności będą już kształtowały się na poziomie 355 złotych miesięcznie, czyli 4261 złotych rocznie. Da to niemalże jedną dodatkową pensję.

Z kolei przy poziomie rocznego limitu przy obecnym progu finansowym, a więc przy zarobkach miesięcznych niecałe 7130 złotych, młody pracownik zarobi więcej o 564 złote miesięcznie, a więc aż o 6768 złotych w skali roku na rozliczeniu PIT online czy też stacjonarnie. To bardzo wysokie korzyści.

Młodzi mają lepiej

Nie da się ukryć, że podatek zerowy PIT, który 1 sierpnia pojawi się w polskim prawie będzie dla młodych dużą pomocą oraz wsparciem dla ich młodych karier. Będzie to doskonała szansa na zarobienie więcej. Ulga podatkowa dla młodych to krok w dobrą stronę – tak oceniają to specjaliści. Warto więcej wiedzieć o tym, jak skorzystać i ile dokładnie będzie można zachować w portfelu.

[1] https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych, dostęp: 04.07.2019r.