Nowości w e-PIT w 2020 roku

Usługa Twój e-PIT stworzona została, aby ułatwić rozliczanie podatników z urzędem skarbowym. Ma ona jednak niestety pewne ograniczenia. Dlatego mają […]

Usługa Twój e-PIT stworzona została, aby ułatwić rozliczanie podatników z urzędem skarbowym. Ma ona jednak niestety pewne ograniczenia. Dlatego mają pojawić się pewne usprawnienia, które jeszcze bardziej ułatwią rozliczanie się z fiskusem. Ministerstwo Finansów wdroży bowiem możliwość korzystania z usługi przez przedsiębiorców oraz automatycznie naliczaną ulgę na dzieci urodzone w 2019 roku.

Ulga na dzieci urodzone w 2019 roku

Wcześniej ulgę na dzieci urodzone w roku, za który rozliczamy się z urzędem skarbowym należało wprowadzić samodzielnie. Natomiast ulga za dzieci urodzone w wcześniejszych latach była naliczana automatycznie. W 2020 roku ma to jednak ulec zmianie i ulga za dzieci narodzone w 2019 roku będzie naliczana automatycznie. Będzie się dziać tak, ponieważ poszerzony został zakres danych przekazywanych z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników. Stąd Krajowa Administracja Skarbowa będzie wiedziała, że danym rodzicom urodziło się w 2019 r. dziecko i tę informację uwzględni w automatycznie wypełnionym PIT.

Twój e-PIT również dla przedsiębiorców

Poszerzona zostanie również lista automatycznie wypełnionych zeznań w usłudze Twój e-PIT. Dzięki temu, w 2020 roku, wstępne wersje swoich deklaracji podatkowych zobaczą również przedsiębiorcy, którzy rozliczają się przy użyciu formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. W usłudze będą dostępne również zeznania, które były dostępne wcześniej, czyli dla osób rozliczających się przy użyciu formularzy PIT-37 czy PIT-38.

Czy należy sprawdzać wstępną wersję deklaracji podatkowej przygotowanej przez ministerstwo?

Teoretycznie podatnik nie musi nic robić, aby spełnić obowiązek złożenia zeznania podatkowego, ponieważ 30 kwietnia wstępnie wypełniony PIT zostanie zaakceptowany automatycznie i przesłany do urzędu skarbowego właściwego podatnikowi. Mimo to, warto jednak sprawdzić swoje zeznanie w platformie Twój e-PIT, ponieważ nie musi być on dla nas najkorzystniejszy. Większość ulg wciąż należy wprowadzać samodzielnie, podobnie jest z odliczaniem darowizn czy wpłat ma Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Warto mieć również na uwadze, że w niektórych przypadkach składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne należy uzupełnić samemu.[1]

[1] http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25492944,twoj-e-pit-z-nowosciami-zeznanie-za-2019-r-latwiejsze-dla.amp, dostęp: 11.12.2019r.