O pitach dla obcokrajowców – sposób obliczania, deklaracje, druki

Nie tylko na Polakach ciąży obowiązek rozliczania się z fiskusem. Portal podatek.gov.pl wskazuje, że osoby zza granicy, obcokrajowcy, również muszą […]

Nie tylko na Polakach ciąży obowiązek rozliczania się z fiskusem. Portal podatek.gov.pl wskazuje, że osoby zza granicy, obcokrajowcy, również muszą wypełnić specjalne deklaracje. Wszystko wówczas, gdy w danym roku osiągnęli przychód w Polsce. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinni to zrobić i co dokładnie muszą wziąć pod uwagę, by nie narazić się na problemy z niepłaceniem i nierozliczaniem się podatkowym.

Sposób obliczania rozliczenia pit dla obcokrajowców w Polsce a grupa podatkowa

Jednym ze sposobów obliczania podatku jest zastosowanie tzw. grup podatkowych. W Polsce obowiązują dwie:

  • jeśli podatnik zarabia mniej niż 85 528 zł w ciągu roku podatkowego, znajduje się w pierwszym przedziale podatkowym,
  • a jeśli przekracza 85 528 zł, automatycznie trafia do drugiej grupy. Zakresy stawek podatkowych dotyczą przede wszystkim osób, które wykonują pracę w Polsce, otrzymując w zamian wynagrodzenie.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą stosuje się tzw. podatek liniowy, który zawsze stanowi równowartość 19% uzyskanego dochodu.

Zasady obliczania dla każdego zakresu stawki podatkowej

Jeżeli dochód podlegający opodatkowaniu wynosi 85.528 zł lub mniej (tj. jeżeli osoba zarobiła do 85.528 zł w ciągu roku), wówczas podatek wynosi 18% tej podstawy minus 556,02 zł.

Jeżeli dochód podlegający opodatkowaniu przekracza 85 528 zł, wówczas podatek wynosi 14 839 zł + 32% kwoty przekraczającej 85 528 zł. Co ważne, osoby, które uzyskały bardzo niskie dochody, otrzymają zwrot podatku. Oznacza to, że osoby zarabiające mniej niż konkretna, obliczona na podstawie dostępnych danych kwota, w danym roku otrzymają zwrot wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. W takich przypadkach wymagane jest również złożenie formularza zeznania podatkowego (e-deklaracja, e-pit, druki pit)

Rozliczanie przez Internet

Istnieje wiele programów komputerowych ułatwiających obcokrajowcom obliczanie podatków. Rozliczanie przez Internet staje się coraz bardziej modne, także wśród obywateli polskich. Programy Pit online mogą być używane, ale jeśli coś wydaje się niejasne, należy skontaktować się z urzędem skarbowym, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Dokument rozliczenia podatkowego – pity

Podatnicy zza granicy muszą złożyć zeznania podatkowe za pomocą specjalnych dokumentów (formularzy) zwanych rozliczeniami PIT. Formularze PIT są dostępne we wszystkich urzędach skarbowych. Jednak każdy obcokrajowiec powinien zdawać sobie sprawę, że w Polsce istnieje wiele formularzy PIT – wybór właściwej formy rozliczenia zależy od wielu czynników.

Oświadczenie o dochodach za rok podatkowy można złożyć za pomocą PIT 36, 36-L, 37, 38 i 39. Przed wypełnieniem formularza PIT lub e-deklaracji należy upewnić się, który z różnych dokumentów PIT ma zastosowanie do specyficzna sytuacja. W tym celu zaleca się skontaktowanie z urzędem skarbowym, gdyż informacje dla obcokrajowca mogą być niezrozumiałe.