O uldze na dziecko – jak ją uzyskać, jak wypełnić PIT, by móc z niej skorzystać?

Ulga na dziecko, według statystyk KPMG to aż 68%[1], to najczęściej wybierana przez Polaków ulga ze wszystkich, które ustawodawca określił […]

Ulga na dziecko, według statystyk KPMG to aż 68%[1], to najczęściej wybierana przez Polaków ulga ze wszystkich, które ustawodawca określił w prawie podatkowym. Nic więc dziwnego, że zmiany, jakie ostatnio zostały wprowadzone, interesują coraz więcej osób. Tym razem warto zatem przyjrzeć się dokładnie współczesnym rozwiązaniom i przekonać się jak rozliczyć się z fiskusem, by otrzymać ulgę n dziecko zgodnie z prawem.

Czym jest ulga prorodzinna?

Tak naprawdę nazwa tej ulgi to właśnie ulga prorodzinna. Została ona wprowadzona, by pozwolić osobom wychowującym dzieci zyskać pieniądze. Jest to działanie celowe, mające zachęcać obywateli do posiadania potomstwa. Z ulgi prorodzinnej może skorzystać osoba wychowująca dziecko, która wypełniła specjalny formularz PIT-UZ i dzięki temu wskazała swoją możliwość do uzyskania ulgi. Jednak od 2016 roku formularz ten został zastąpiony przez odpowiednia rubrykę w deklaracji PIT 36 oraz PIT 37.

Niewykorzystana ulga przy pitach a zwrot

Czasami jednak zdarzy się, że ulga nie może być wykorzystana w całości przez rodziców czy osoby opiekujące się prawnie dziećmi. Jeśli kwota odliczenia z tytułu ulgi przy wypełnianiu pitów, jest wyższa niż kwota, którą akurat można odliczyć, podatnik ma prawo do zwrotu wartości, która nie mogła być uwzględniona. Warto jednak tu pamiętać, że jeśli wykazuje się zwrot niewykorzystanej ulgi, trzeba brać pod uwagę limit, któremu podlegają. Nie może zatem przekroczyć składek na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Warto także pamiętać, że składki te podlegają pomniejszeniu o składki z rozliczenia PIT z zeznań PIT 36L lub PIT 28, jeśli podatnik również musi je złożyć.

Niewykorzystanie całej ulgi PIT 36/37

Zwrot ulgi na dziecko jest następstwem niewykorzystania przez podatnika całej wartości ulgi, która wynosi za:

  • pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1112,04 zł/rok,
  • drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1112,04 zł/rok,
  • trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2000,04 zł/rok,
  • czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.[2]

Tak więc widać wyraźnie kwoty, których należy trzymać się dokładnie, by móc zastosować się do zapisów zwrotu ulgi przy wypełnianiu e-deklaracji czy też korzystania z druków PIT w standardowej formie.

Zwrot ulgi prorodzinnej a małżonkowie

Jednak warto również pamiętać, np. przy wypełnianiu pita z programem PIT przez internet, że ulga prorodzinna i zwrot niewykorzystanej kwoty może zostać przyznany także małżonkom. Oczywiście wyliczenia będą obowiązywały od wspólnej kwoty ZUS, jednak małżonkowie powinni wówczas złożyć jednego e-pita (lub druk stacjonarny) podobnie jak ma to miejsce w normalnym przypadku. Małżonkowie mogą także podzielić kwotę między siebie dowolnie, pamiętając jednak o limicie.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 30.05.2019r.

[2] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pit-uz-formularz-rozliczenia-ulgi-na-dziecko, dostęp: 30.05.2019r.