Obniżka PIT z 18 do 17%

Przy okazji listopadowej wypłaty (za pracę wykonaną w październiku) miliony Polaków zobaczy, że kwota, jaką otrzymali za swoją pracę jest […]

Przy okazji listopadowej wypłaty (za pracę wykonaną w październiku) miliony Polaków zobaczy, że kwota, jaką otrzymali za swoją pracę jest znacznie większa niż ta do tej pory. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiada za to nic innego jak obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych PIT z 18 do 17%. Dlatego nie należy przejmować się, że doszło do błędu w kalkulacjach. Wszystko się zgadza i można cieszyć się z podwyżki.[1]

Wpływ na społeczeństwo

Obniżka podatków zawsze ma działanie aktywizujące na społeczeństwo. Kiedy ich praca jest opodatkowana w mniejszym stopniu, wówczas wysiłek staje się bardziej korzystny niż do tej pory. Takie działanie szczególnie dobrze wpływa na najmłodszą grupę pracowników, którzy otrzymują z reguły najniższe wynagrodzenia ze względu na niewielkie doświadczenie zawodowe. W ten sposób w ich kieszeni zostaje znacznie więcej środków niż przed zmianą.

Zerowy PIT dla młodych

W ten sam sposób działa zerowy PIT, który całkowicie zwalnia osoby do 26 roku życia z rozliczania się z Urzędem Skarbowym z podatku dochodowego. Jednak warto zaznaczyć, że kwestia ta dotyczy tylko i wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz zlecenie. Z podatku dochodowego muszą rozliczać się osoby, których stosunek pracy jest regulowany umową o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Obniżka podatków zawsze jest odbierana jak najbardziej pozytywnie. Jest to bardzo logiczne zachowanie, gdyż mechanizm działa w bardzo prosty sposób. Niższe podatki oznaczają więcej pieniędzy dla podatnika, które można przeznaczyć na konsumpcję. Taka sytuacja jest jak najbardziej pożądana przez podatnika. Rząd w ten sposób sprawia, że w gospodarce pojawia się więcej pieniądza, co powinno działać pobudzająco na gospodarkę – chyba, że zostaną one spożytkowane na oszczędności.

[1] https://www.money.pl/gospodarka/obnizka-pit-z-18-do-17-proc-dostaniesz-wiecej-juz-w-listopadzie-6440287546038401a.html, dostęp: 24.11.2019r.