Obowiązki płatnika – pracodawcy w kontekście rozliczenia podatkowego PIT

Nie tylko sam płatnik – podatnik, pracownik ma obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Duża odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy. To osoba, […]
Nie tylko sam płatnik – podatnik, pracownik ma obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Duża odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy. To osoba, która nie tylko musi dostarczyć pracownikom odpowiednie rozliczenie to złożenia deklaracji, ale także ma szereg obowiązków względem Urzędu Skarbowego i to często nie tylko w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia. Co zatem musi płatnik – pracodawca, jakie ma na to terminy i w jaki sposób powinien rozliczać się z fiskusem?
Jakie zmiany w pitach dla pracodawców od 2019 roku?
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl, od nowego roku pracodawców czeka kilka zmian w kontekście rozliczenia PIT. Przede wszystkim wszelkie informacje o deklaracjach i e-deklaracjach pracowników wysyłane muszą być tylko i wyłącznie elektronicznie, za pomocą sieci. Co ważne, informacje zawarte w deklaracjach pitów 8C, 11 oraz R muszą zostać przesłane do właściwego urzędu do ostatniego dnia stycznia, tj. w wypadku tego roku do 31 stycznia 2019. Warto także nadmienić, że na przesyłanie informacji samemu pracownikowi, pracodawca ma czas do końca lutego.
Jak złożyć i podpisać deklaracje rozliczenia PIT?
Każdy pracodawca musi złożyć do urzędu informacje o wypłaconych wynagrodzeniach w danym roku. Może skorzystać z programu PIT, ale także z gotowych formularzy:
- PIT-8C,
- PIT-11,
- PIT-R.
Zwyczajowy czas na wykonanie niezbędnych działań jest przewidziany ustawą, a jego graniczny termin to 31 stycznia następnego roku po roku, za który składa się zeznanie. Co ważne, termin na te formularze, jak i na formularze składane zwyczajowo do 28 lutego (PIT-4R oraz PIT-8AR) nie obowiązują pracodawców, którzy zamykają swoją działalność. Ważne, by wiedzieć, że wszelkie e-deklaracje i inne formularze pracodawca może podpisać za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danymi autoryzacyjnymi.
Wysyłka formularza – druki PIT i rozliczenia przez Internet
Istnieją trzy możliwości przesłania rozliczeń do odpowiedniego urzędu. W przypadku pracodawcy mówimy o:
- Formularzu interaktywnym Ministerstwa Finansów,
- Module finansowo-księgowym,
- Uniwersalnej Bramce Dokumentów (UBD).
W przypadku formularza należy złożyć e-pita dzięki stronie Ministerstwa. Następnie należy pobrać, wypełnić, podpisać i wysłać właściwy formularz.
Moduł to specjalna aplikacja. Na początku należy wybrać strukturę logiczną z sekcji struktur dokumentów XML, później wypełnić, podpisać i wysłać formularz.
UBD wymaga z kolei specjalnego sposobu wejścia poprzez moduł z zakładki Dokumentacja IT. Następnie standardowo wypełniania i wysłanie formularza po jego podpisie kwalifikowanym.
Ustanawianie pełnomocnictwa
Co ważne, pracodawca – podobnie jak i płatnik – nie musi samodzielnie wypełniać swoich dokumentów podatkowych. Może skorzystać z pomocy i posilić się pełnomocnikiem. Aby ustanowić pełnomocnictwo w rozliczeniach PIT dla pracodawców – płatników – należy wypełnić i dostarczyć do Urzędu Skarbowego druk UPL-1. Można zrobić to papierowo, niczym druki PIT, oraz elektronicznie poprzez profil ePUAP. Wystarczy jedno pełnomocnictwo, by złożyć rozliczenia we wszystkich urzędach w kraju.