Okazyjne zabieranie pasażerów a PIT

Udostępnianie miejsca w samochodzie w przypadku dłuższych tras staje się coraz popularniejsze. Kierowcy uznają, że przy okazji swojej podróży mogą […]

Udostępnianie miejsca w samochodzie w przypadku dłuższych tras staje się coraz popularniejsze. Kierowcy uznają, że przy okazji swojej podróży mogą nieco zmniejszyć poniesione przez siebie koszty zabierając współpasażerów. Można nawet korzystać ze specjalnych serwisów do szukania pasażerów. Pojawiać się może jednak pewien problem – czy przyjęcie od pasażera pieniędzy nakłada na nas obowiązek podatkowy. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym właściwie jest carpooling?

Główną zasadą carpoolingu jest dziele się kosztami poniesionymi przez kierowców ze swoimi pasażerami. Oznacza to, że kierowcy przy okazji swoich podróży zarówno służbowych, jak i prywatnych oferują miejsce w swoim samochodzie za niewielką opłatę. Zwykle kierowcy szukają pasażerów za pośrednictwem specjalnych serwisów, gdzie umieszczają ogłoszenia o planowanym przejeździe.

Czy należy rozliczać się z opłaty otrzymanej od pasażerów?

Główną ideą udostępniania miejsce w samochodzie jest zmniejszenie kosztów poniesionych przez kierowcę. Oznacza to, że łączna suma pieniędzy otrzymanych za przejazd nie przekracza jego wydatków na tę podróż. Należy więc pamiętać o tym, że oferując przejazd nie powinno się ustalać zbyt wysokiej ceny dla pasażerów, ponieważ gdy kierowca nie przyjmie więcej pieniędzy niż wydał na przejazd, nie ma dochodu. W takiej sytuacji nie ma podstawy do wymierzenia podatku dochodowego PIT, ponieważ nie mamy do czynienia z powiększeniem majątku kierowcy.

Pod uwagę należy wziąć również fakt, że tego typu przewozy mają jedynie charakter okazyjny. Kierowca oferują miejsca w aucie przy okazji podróży którą mają odbyć. Głównym celem kierowcy jest więc dojechanie do miejsca docelowego, a nie zabranie pasażerów. Stała działalność związana z komercyjnym przewozem osób musi być zarejestrowana i może oznaczać konieczność opodatkowania usług podatkiem VAT. Natomiast wspólne przejazdy nie noszą cech stałej działalności zarobkowej działalności gospodarczej, dlatego obowiązek podatkowy z tytułu VAT również nie występuje.

Stanowisko dyrektora KIS w sprawie okazjonalnych przewozów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpelacji z dnia 28 października 2019 roku odniósł się do sprawy okazjonalnych przewozów. Do dyrektora KIS zwrócił się mężczyzna, który nie prowadzi działalności gospodarczej i nie świadczy usług transportowych. Codziennie jednak pokonuje on wiele kilometrów i chciałby zabierać ze sobą pasażerów, aby zwracaliby mu oni część wydatków poniesionych za benzynę. Postanowił więc on skorzystać z popularnej aplikacji mobilnej, która kojarzy podróżujących. Mężczyzna zwrócił uwagę, że opłaty wyliczane przez aplikację nie uwzględnia wszystkich wydatków na podróż, przez co uważa on, że otrzymywane zapłaty za podróż nie powinny być opodatkowane. Ich istotą jest współdzielenie wydatków a nie zarabianie.

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko mężczyzny. Uznał on, że przy okazji prywatnej podróży okazjonalne zabieranie pasażerów nie nosi znamion działalności gospodarczej, a kierowca wykorzystuje swój osobisty majątek. W tej sytuacji nie może być bowiem mowy o podatku dochodowym, gdyż koszta przewyższają uzyskane świadczenia. Podatek dochodowy odprowadza się natomiast od przyrostu majątkowego, który w tej sytuacji nie występuje.[1]

[1] https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1440016,carpooling-oplaty-za-podwozki-sa-bez-podatku-pit.html, dostęp: 24.11.2019r.