Opłacenie podatku PIT

W związku z nieubłaganie zbliżającym się końcem okresu rozliczeniowego dla podatników zaczynami zastanawiać się jak dokonać płatności, która została wyliczona […]

W związku z nieubłaganie zbliżającym się końcem okresu rozliczeniowego dla podatników zaczynami zastanawiać się jak dokonać płatności, która została wyliczona podczas opodatkowania uzyskanych dochodów.

Duża część podatników z niecierpliwością oczekuje na zwrot podatku od urzędu skarbowego, jednak co należy zrobić, kiedy okazuje się, że tym razem musimy dopłacić należną kwotę podatku?

Jak opłacić podatek PIT?

Podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskali wysokie dochody, a jednocześnie zobowiązani zostali do dodatkowego opłacenia podatku, poprzez ustalenie go dzięki rozliczeniu druku podatkowego mogą skorzystać zarówno z możliwości opłacenia go gotówką lub w sposób bezgotówkowy.

Do kiedy należy dokonać zapłaty?

Koniec okresu rozliczeniowego jest równoznaczny z obowiązkiem dokonania opłaty za podatek. Oznacza to, że ostatecznym dniem na wykonanie przelewu lub uiszczenia należnej kwoty osobiście w kasie urzędu skarbowego jest 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.

W przypadku spóźnienia się z opłaceniem podatku mogą spotkać nas nieprzyjemności, związane z naliczaniem odsetek, już od następnego dnia po ostatecznym dniu na zapłatę. Dodatkowo urząd skarbowy, po wysłaniu do podatnika informacji o zaległym podatku ma możliwość natychmiastowego rozpoczęcia procesu egzekucyjnego, który ma na celu ściągnięcie od podatnika należnej kwoty.

Kiedy następuje wyjątek od terminu?

W związku z wprowadzeniem usługi Twój e-PIT, która załatwia za podatników większość spraw, związanych z opodatkowaniem uzyskanego dochodu, podatnicy rozliczający się poprzez złożenie druku PIT-37 i PIT-38 od 2019 roku uzyskali dla wielu bardzo korzystną opcję. Mianowicie takie osoby mają możliwość całkowitego zrezygnowania z zaglądania i wypełniania swojego wniosku, gdyż nawet w przypadku, gdy podatnik nie zaloguje się do systemu, ani nie wykona żadnych zmian w rozliczeniu, jego rozliczenie, wykonane prze urząd skarbowy zostanie automatycznie wysłane ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, czyli 30 kwietnia.

Rodzi się wówczas pytanie, jak podatnik ma dokonać opłaty skoro nawet nie wie, jaka kwota podatku została obliczona przez program Twój e-PIT?

W takim przypadku, gdy rozliczenie podatnika zostało wysłane automatycznie, bez żadnej jego ingerencji, urząd skarbowy wyśle do niego stosowne pismo, informujące o wysokości należnego podatku. Podatnik wówczas będzie miał 7 dni na jego opłacenie, licząc od dnia otrzymania powiadomienia od urzędu.