PIT dla freelancera

Freelancer jest bardzo kuszącym zawodem dla wielu osób. Jedną z największych zalet jest przede wszystkim brak szefa, który cały czas […]

Freelancer jest bardzo kuszącym zawodem dla wielu osób. Jedną z największych zalet jest przede wszystkim brak szefa, który cały czas kontroluje to, co robisz oraz jak robisz. Oczywiście nie jest to zajęcie dla wszystkich. Nie każdy ma na tyle motywacji oraz samozaparcia, aby wykonywać zlecenia na czas, kiedy nikt go do tego nie pogania. Oczywiście od tego ile i jakich zleceń zostanie wyrobionych zależy to, jaka wypłata wyklaruje się na jego koncie pod koniec miesiąca. Jednak taka kwota musi być oczywiście odpowiednio rozliczona z Urzędem Skarbowym poprzez formularz PIT.

Czym zajmuje się freelancer?

Dla wielu osób może być to zawód kompletnie nieznany, dlatego warto go sobie nieco bardziej przybliżyć. Bardzo często nazywany „wolnym strzelcem” zawód polega na wyszukiwaniu zleceń (z reguły za pośrednictwem internetu. Za ich wykonanie otrzymuje się ustaloną wcześniej stawkę wynagrodzenia. Freelancerzy to z reguły:

  • Copywriterzy,
  • Graficy,
  • Programiści.

Dlatego są to czynności, które głównie wykonuje się za pośrednictwem komputera, urządzeń mobilnych oraz internetu. Jednak nie zawsze, ponieważ jest jeszcze wiele innych zleceń, gdzie komputer lub urządzenia mobilne są potrzebne jedynie do zapewnienia ciągłości komunikacji pomiędzy wykonawcą i zleceniodawcą.

Jaki PIT dla freelancera?

Osoba wykonująca zlecenia jest zobowiązana do rozliczania swojego dochodu poprzez formularz PIT. W tym celu wolny strzelec powinien wybrać PIT-37 lub PIT-36. Freelancer wybiera PIT-37 jeżeli pracował wyłącznie dla firm z Polski. W sytuacji, gdy osiągnął on przychody bez pośrednictwa płatników, czyli zatrudniający go nie zapłacił za niego podatku, musi on wybrać deklarację PIT-36.[1]

Co jest istotne z kwestii podatkowej?

Istotnym aspektem jest przede wszystkim forma w jakiej działa wolny strzelec. W świetle prawa można wyróżnić dwie możliwości. Może to być własna działalność gospodarcza lub działanie w oparciu umowy o zlecenie lub dzieło. W zależności od tego rozliczanie podatku dochodowego z Urzędem Skarbowym wygląda znacznie inaczej. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej freelancer rozlicza się tak samo, jak każdy przedsiębiorca, czyli wypełnia PIT-36. Jeśli freelancer nie może wystawiać faktur, ponieważ nie ma własnej firmy, wtedy pozostaje mu zatrudnienie na określoną umowę (zazwyczaj zlecenie lub o dzieło).

Młodzi freelancerzy

Inaczej jeszcze wygląda kwestia u młodych freelancerzy, którzy nie przekroczyli jeszcze swoim wiekiem granicy 26 lat. Osoby pracujące na umowę są wówczas zwolnione z opodatkowania swojego dochodu. Należy mieć na uwadze przedsiębiorców, których przedmiotem działalności jest wykonywanie określonych zleceń. Młodzi przedsiębiorcy nie są zwolnieni z podatku dochodowego. Jednak obowiązek składania właściwych PIT-ów dotyczy zarówno jednych, jak i drugich.

Freelancerzy to osoby, które tak, samo jak każdy inny podatnik podlega pod obowiązek rozliczania swojego dochodu z Urzędem Skarbowym. W tym celu należy zadbać nad odpowiednim rozliczeniem całej kwoty wraz z uwzględnieniem wszystkich ulg, jakie należą się dla twórców – mowa tutaj przede wszystkim o możliwości odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodów.

[1] https://prakreacja.pl/zeznanie-roczne-freelancera/, dostęp: 10.11.2019 r.