Polacy a OPP – czy w rozliczeniach PIT myślimy o innych?

Z jednej strony naturalne, z drugiej jednak wciąż nie dla wszystkich. Mowa o Organizacjach Pożytku Publicznego, które coraz częściej są […]

Z jednej strony naturalne, z drugiej jednak wciąż nie dla wszystkich. Mowa o Organizacjach Pożytku Publicznego, które coraz częściej są przez Polaków wspierane, gdy rozliczają się oni z fiskusem. Jednak wciąż odsetek pomagających mógłby być wyższy. Co wiemy o przekazywaniu 1% podatku?

Coraz częściej przekazujemy

Okazuje się, że Polacy, przy rozliczeniach PIT, coraz więcej myślą o innych i przekazują swój 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. Zgodnie z badaniami raportu KPMG w roku 2018 zrobiło to 84% wszystkich rozliczających. To dobry wynik, bo jak wskazują autorzy raportu „wartość ta jest wyższa o 2 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji badania”.[1]

Przy wypełnianiu PIT 36 czy PIT 37 Polacy kierują się więc nie tylko swoim dobrem, wygodą oraz szybkim załatwieniem sprawy, ale także myślą o innych. Cieszy rosnąca świadomość i fakt, że coroczne podatki, a właściwie rozliczanie pitów, jest przyczynkiem do wzmożonego aktu pomagania.

Pity – wiek a przekazywanie 1% na szczytny cel

Warto przy okazji jednak sprawdzić, jak kształtuje się krzywa zmian w stosunku do wieku osób, które wypełniają e-deklarację lub standardowe druki PIT i nie zapominają o 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

„Skłonność przekazywania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Osoby o najniższym (podstawowym) wykształceniu zdecydowanie najrzadziej (51% wskazań) decydują się na przekazanie 1% swojego podatku. W przypadku osób z wykształceniem wyższym 1% podatku wybranej OPP przekazuje 91% podatników”.[2]

To pokazuje, że im wyższa świadomość człowieka dotycząca codzienności oraz mechanizmów rządzących podatkami, a więc im wyższe wykształcenie, tym więcej osób decyduje się na przekazanie 1% na rzecz OPP.

Rozliczenia PIT – skąd decyzja o OPP?

Coraz więcej osób decyduje się na przekazanie swojego 1% podatków na szczytny cel. A z jakich względów najczęściej Polacy to robią? 74% osób dokonuje wyboru właściwej Organizacji Pożytku Publicznego na podstawie sugestii znajomego lub kogoś z rodziny. To zdecydowana większość, gdyż w oparciu o informacje medialne robi to tylko 13% i tyle samo wybiera OPP losowo.[3] Decydując się na wypełnienie e-PIT-a czy skorzystanie z klasycznej formy rozliczenia, decyzje OPP są podyktowane zatem informacjami uzyskanymi od rodziny.

 

Jak widać Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że przekazywanie 1% podatku przy rozliczeniach PIT przez Internet czy rozliczeniach standardowych, tradycyjnych, jest korzystne przede wszystkim dla osób potrzebujących. W związku z tym liczba osób rokrocznie przekazująca pieniądze rośnie i założyć można, że w przyszłym roku osiągnie jeszcze wyższy odsetek podatników. Jest to trend jak najbardziej właściwy, któremu kibicować warto.

[1] https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/2019/04/pl-Raport-KPMG-Roczne-zeznania-podatkowe-Polakow-PIT-2018.pdf, dostęp: 27.06.2019r.

[2] Idem.

[3] Idem.