Pomoc domowa z Ukrainy a PIT

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy Polacy decydują się na pomoc domową z Ukrainy. Pokazuje to przede wszystkim, że Polacy […]

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy Polacy decydują się na pomoc domową z Ukrainy. Pokazuje to przede wszystkim, że Polacy stają się coraz wygodniejszym narodem. Ukraińcy z reguły są także ekonomicznym wyborem z racji niskich wymagań w kwestii wynagrodzenia. Czy takie osoby podlegają pod rozliczenie podatku dochodowego? Czy w tym zakresie musza wypełniać specjalny formularz PIT?[1]

 Polacy zatrudniają Ukraińców

Bardzo widocznym zjawiskiem jest napływ ludności z Ukrainy do Polski w celach zarobkowych. Wystarczy odwiedzić przypadkowy portal z ogłoszeniami o pracę, aby zobaczyć, jak wiele ofert napisanych jest właśnie w języku ukraińskim.

Ukrainka sprzątająca w domu

W sytuacji, kiedy podatnik nie jest przedsiębiorcą i zatrudnił kobietę do świadczenia usług, nie ma potrzeby rozliczania podatku dochodowego. Powodem jest rozliczanie się Ukrainki z Urzędem Skarbowym na Ukrainie. Dlatego osoba, która jest pracodawcą, nie musi wystawiać PIT-11 z informacją na temat uzyskanych przychodów. Kobieta będzie rozliczać się na Ukrainie. Stąd polski Urząd Skarbowy nie potrzebuje takiej informacji.

Urząd Skarbowy swoją drogą, a ZUS?

Otóż w tej kwestii dochodzi do sytuacji, w której należy pamiętać o ubezpieczeniach społecznych. Ukrainka sprzątająca dom powinna zostać zgłoszona przez swojego pracodawcę do ZUS-u. Ten ma obowiązek opłacać co miesiąc składki ubezpieczenia społecznego.

Jak kształtują się składki ubezpieczeń społecznych?

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne została przedstawione poniżej:

UbezpieczenieŁącznieStopa składki finansowana przez płatnika
Emerytalne19,52%9,76%
Rentowe8%6,5%
Chorobowe2,45%
Wypadkowe1,67%

Jak można zaobserwować w powyższej tabeli składki emerytalne i rentowe są opłacane w pewnej części przez pracownika oraz pracodawcę. W przypadku dwóch pozostałych składek, czyli chorobowej oraz wypadkowej płatność jest tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy.

Ukraińcy z racji sytuacji politycznej w swoim kraju masowo przesiedlają się do państw zachodnich w celu poprawienia swojej sytuacji życiowej. Bardzo często decydują się na każdą pracę bez względu na status społeczny oraz wysokość zarobków. Dlatego są tak pożądaną siłą roboczą na polskim rynku pracy. Pomoc domowa jest bardzo popularną ofertą dla takich osób. Jednak nie należy pamiętać w tym przypadku o obowiązku rozliczania podatku dochodowego za wykonaną pracę. W tej kwestii trzeba jedynie odprowadzić składki ZUS.

[1] https://www.money.pl/gospodarka/pit-za-pomoc-domowa-z-ukrainy-fiskus-zabral-glos-6455475011991169a.html, dostęp: 11.12.2019r.