Ile podatku zapłacę za wynajem mieszkania?

Wynajmując mieszkanie należy wybrać najatrakcyjniejszą dla nas formę opodatkowania. Należy uwzględnić tutaj dwa przypadki: najem prywatny czy też w ramach działalności gospodarczej. Jeśli wynajmuje się prywatnie mieszkanie można wybrać podatek na zasadach ogólnych, czyli 18% lub 32% od dochodu, jak również ryczałt, który wynosi 8,5% od przychodu.

Pierwszy możliwość, czyli podatek na zasadach ogólnych liczony jest od dochodu. Przychód obniżony jest o koszty jego uzyskania. Należy pamiętać, aby wszystkie koszty udokumentować fakturami. Ryczałtem opodatkowuje się natomiast przychód, a więc nie odejmuje się tutaj poniesionych kosztów, związanych z mieszkaniem.

Wynajmowanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej, może być opodatkowane podatkiem liniowym, który wynosi 19% od dochodu, lub tez opodatkowanie na zasadach ogólnych- 18% lub 32% od dochodu. Najem prywatny jest wygodniejszy, działalność gospodarcza wymaga już bowiem poświęcenia większej ilości czasu na formalności oraz odprowadzanie składek ZUS.