Kilka kroków do… wypełnienia oświadczenia – zerowy PIT dla młodych

Od 1 sierpnia 2019 roku młode osoby poniżej 26 roku życia mogą korzystać z niższego progu podatkowego przy nieprzekraczaniu pierwszego poziomu – obniżki z 18% do 0%. Tzw. zerowy PIT dla młodych będzie w pełni obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku, podczas gdy pieniądze przyznane w okresie sierpień-grudzień zostaną zwrócone wraz z rozliczeniem PIT. Można jednak już od sierpniowej wypłaty otrzymać podwyższoną kwotę. Aby to zrobić, należy wypełnić stosowne oświadczenie.

Dla kogo zerowy PIT?

Warto jednak zastanowić się, kogo obejmą przepisy zerowych pitów. Generalnie „pierwszy warunek to wiek poniżej 26. roku życia. Drugi warunek – to odpowiednia forma zatrudnienia (wymieniona w ustawie), czyli z ulgi skorzystają tylko młodzi uzyskujący dochody z:

  • umów o pracę,
  • z umów zlecenia,
  • pracy nakładczej,
  • spółdzielczego stosunku pracy oraz
  • stosunku służbowego (np. w przypadku policjantów).

To oznacza, że młodzi otrzymujący wynagrodzenie z innego tytułu np. z umowy o staż studencki (praktyki absolwenckie) albo z własnej działalności gospodarczej nie będą mogli skorzystać z tego zwolnienia”.[1]

Oświadczenie – kiedy nie potrzeba?

Zanim przygotujemy oświadczenie, należy wiedzieć, że w przypadku e-deklaracji czy druków PIT w 2020 roku, należne pieniądze za okres od sierpnia zostaną naliczone automatycznie, bez oświadczenia, zgodnie ze zwrotem podatkowym. Wówczas – nie korzystając z oświadczenia – wniosek zostanie zaakceptowany automatycznie i nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych ruchów. Jednak jeśli pieniądze mają trafić do odbiorcy poniżej 26 roku życia już od 1 sierpnia, wówczas konieczne będzie oświadczenie.

Krok pierwszy – data

„Pracodawca czy też zleceniodawca w momencie, gdy otrzyma takie oświadczenie, ma się do niego zastosować – nie później niż w miesiącu po złożeniu oświadczenia. Czyli na przykład, jeżeli taki pracownik złożyłby oświadczenie w sierpniu, to pracodawca nie później niż od następnego miesiąca powinien takie oświadczenie zastosować”[2] – oznacza to, że oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie. Należy jednak wpisać datę złożenia, by określić, kiedy zostało przyjęte przez pracodawcę i od kiedy ma obowiązywać.

Krok drugi – treść

W przykładowym oświadczeniu opublikowanym przez Ministerstwo Finansów należy wpisać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zatrudnienia. Następnie, powołując się na ustawy odnoszące się do aktów prawnych, na podstawie których pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wyższej pensji.

Krok trzeci – podpis i dostarczenie

Niezwykle ważne jest podpisanie oświadczenia oraz jego dostarczenie w odpowiednim terminie. Wiąże się to oczywiście z karencją wykonywalności danego aktu, dlatego jeśli chcesz otrzymać pieniądze już przy najbliższej okazji, oświadczenie powinieneś złożyć jak najszybciej i nie czekać na rozliczenia PIT.

A wzór Ministerstwa Finansów znajdziesz tutaj.

[1] https://www.pit.pl/aktualnosci/wzor-oswiadczenia-dla-zerowego-pit-dla-mlodych-ponizej-26-roku-zycia-961797, dostęp: 05.08.2019r.

[2] https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/zerowy-pit-dla-mlodych-wzor-oswiadczenia-pit-0-dla-pracownika-do-26-roku-zycia,957045.html, dostęp: 05.08.2019r.